شبانه

جنس مرغوب، گران است و کمیاب. موسیقی خوب هم همین طور است، مثل شراب کهنه است، گذر سالیان مشخص می کند که یک قطعه موسیقی چقدر می تواند ماندگار باشد. آنهایی که در تاریخ ماندگار شده اند شنونده را از پس همه این سال ها روی بال خود نشانده و با خود می برند، بویژه اگر نوازنده ای چیره دست آن را بی واسطه به شنونده هدیه دهد.

موسیقی ضبط شده شبح یک واقعیت است و وقتی از این دستگاه های مینیاتوری جدید مستقیما وارد گوش شود سایه ای است از آن شبح. شخصا ترجیح می دهم موسیقی را به قول معروف زنده تجربه کنم (موسیقی زنده در برابر موسیقی مرده! و چه با مسما است)، اجازه دهم صدای لغزیدن موی دم اسب روی سیم ها مستم کند و محو رقص انگشتان نوازنده روی کلیدهای سیاه و سفید شوم. دوست دارم این حس را تجربه کنم که این چکشی را که همین لحظه روی سیم ها ضربه می زند، کسی ضبط و زندانی نمی کند. مثل لحضه های زندگی است، وقتی گذشت دیگر رفته و تکرار شدنی نیست. چنین موسیقی می تواند آینه لحظه ها باشد.

/ 13 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حامد

در مورد موسیقی کلاسیک به شدت موافق ام اما در مورد پاپ به خصوص نوع ایرانی اش آدم ترجیح می دهد نه کلیپ شان را ببیند نه حضور سنگین! شان را بر صحنه. همان گاهی صدای شان را بشنوی کفایت می کند.

نیلوفر

این حالتی را که می گویی فقط وقتی تجربه می کنم که یک قطعه ی ماندگار کلاسیک را می شنوم ....

آذر

ســــــــــــــــــــلام دوستم چطوری؟ شنیدی شجریان آلمان برنامه داره؟ موسیقی زنده هیجان برانگیزه. مثل دم مسیح می مونه، به آدم روح می بخشه، دوباره زنده ات می کنه. اما خب نوع موسیقی هم مهمه. یه بار یه برنامه رسیتال گیتار رفته بودیم، که خدا نصیب گرگ بیابون نکنه!!! اونقدر کیفیت صدا بد و انقدر صدا بلند بود که نتونستم بیشتر از نیم ساعت تحمل کنم!

بهنام

زندانی کردن موسیقی با ضبط کردنش تشبیه جالبی بود اما قبول داری که همین به قول تو زندانی کردن موسیقی چقدر به رشدش و باروریش کمک کرده؟ موسیقی زنده و ضبط شده کاملاَ دو دنیای متفاوت هستند درست مثل دنیای تئاتر و سینما! حتی تکنیک های متفاوتی رو می طلبن درست مثل تفاوت تکنیک ها در تئاتر و سینما. شاد زی

بهنام

راستی حتماَ متوجه آدرس جدید بلاگ شدی! انگلیسی و روزنوشت نیست. بیشتر یه مجله است. از روی بلاگ رول و این 3-4 تا پستی که تا الآن گذاشتم به کیفیتش پی خواهی برد. قرارم اینه 2 روز یه بار به روز کنم.. راستی خیلی وقته باهات حرف نزدم! دلمون تنگ شده بابا! من شماره تلفن هامو همه رو از دست دادم. برام لطف میکنی ای میل کنی؟ شماره خودمم عوش شده. برات می فرستم. شاد زی

حسین

نوشتارت خوب داره پخته میشه مواظب باش همینجا نمونی چون خوب دارن ازت تعریف می کنن.ادامه بده.

اناهیتا

موسیقی مرده ....چه تعبیر جالبی بود . نگاه که می اندازم ، مرده های دوروبرم بیشترند تا زنده ها . غذاهای آماده ، دوستیهای مجازی ، سوراخهای خانه نام ...... تکنولوژی اشباح بیداد می کند .

افرا و پاییز

موهای سفیدمان هم از راه رسید و موسیقی زنده ندیدیم جز همان دیمبل دومبول هایی که تو عروسی ها به اسم ارکستر زنده به خوردمون می دن! تازه می گیم هنر نزدایرانیان است و بس!!!!