کتاب - فیلم ١

"پناه بردن به فیلم مثل پناه بردن به کتاب نیست. کتاب آدم را مجبور می کند که چیزی به آن پس بدهد. آدم را مجبور می کند که ذهن و تخیلش را به کار بگیرد ولی می شود بدون حضور ذهن و در حالت انفعال کامل فیلم تماشا کرد و حتی از آن لذت برد."

مسلم است که وبلاگصاحاب جملات بالا را در یک کتاب خوانده وگرنه کمتر کسی پیدا می شود که چنین تبلیغ منفی در فیلمش بگنجاند. ولی ذکر منبع دقیقش باشد برای وقتی که حسابی در موردش بحث کردیم.

/ 11 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گلسا

هرچند فکر می کنم ذهن حتی موقع فیلم دیدن هم خیلی در حال استراحت مطلق نیست, ولی اگه کسی بگه : "می شود بدون حضور ذهن و در حالت انفعال کامل فیلم تماشا کرد و حتی از آن لذت برد." به نظرم میتونه برای دنیای امروز یه تبلیغ مثبت باشه. اینکه چیزی بتونه مدتی به ذهن استراحت بده و به انسان لذت, اون چیز خیلی هم بی ارزش نیست.

حامد

جالبه. دیروز داشتم به این قضیه فکر می کردم. دقیقن همین جوری.

حسین

در مورد کتاب که آره درست گفته ولی در مورد همه فیلما نمی تونه اینجوری باشه. تو فیلم آدم خودشو جای نقش اول یا نقشای مرتبط که شبیه خودشن می زاره. که بتونه با این کار خودشو تایید کنه یا کسی رو متهم کنه.

علی حیدری

من فکر می کنم به نگاه خواننده- بیننده ربط مستقیم دارد. ممکن است برای افراد مختلف تفاوت کند. البته من که با کتاب موافقم. کتاب های رضا قاسمی را هم دوست دارم. باید سر فرصت بیایم و نظرم را درباره فیلم اسکورسیزی بنویسم.

آذر

تعطیلات اوسترن بیشترش خونه بودیم. فیلمهای خوبی دیدیم. من می گم فیلم خوب، فیلمیه که حین تماشاکردنش، به ساعتت نیگا نکنی! گاهی اوقات برای رفع خستگی فیلم نگاه می کنم! اون موقع است که ذهنم حضور نداره و اصلا لذتی هم در کار نیست، فقط خستگی رفع می کنم! 

ازهار

از اونجایی که سلیقه ها خیلی باهم فرق دارن باید بگم که من با نظرتون مخالفم[گل]

afshan

فرق ميكنه. كتابها و فيلمهايي هستند كه ميشه راحت ديد و ادم را به چيزي مجبور نميكنند. كتابها و فيلمهايي هم هستند كه بايد كاملا تمركز داشته باشي تا لذت ببري.

امیر

میشه گفت درسته. چون معمولن منظور از فیلم همون فیلم سینمایی(داستانی). تماشاگر بخاطر همذات پنداری با شخصیت چنان در فیلم غرق میشه که بصورت ناخودآگاه فیلم رو دنبال می کنه. ولی کتاب و درک اون احتیاج به آگاهی بیشتری داره. البته این به معنی امتیاز نیست فقط ویژگیه.