We still have Paris

 گاهی یک جمله کوتاه به اندازه یک کوه بار معنایی می رساند. هر چند که این ها را بیشتر می توان در کار فیلمنامه نویس های حرفه ای پیدا کرد مثل جمله عنوان از فیلم کازابلانکا یا این جمله فیلم اخیر داریوش مهرجویی:
- اگه از این ساز خوشت نمیاد چرا یه ساز دیگه انتخاب نمی کنی؟
+ مگه شما ساز دیگه ای هم درس می دین؟
عمویی دارم که ۷۰-۸۰ سال از عمرش می گذرد. روز اول عید قبل از تحویل سال از خانه بیرون می رود و تا ده روز هیچ (مطلقا هیچ) خبری از او نمی شود. همه بسیج می شوند و همه بیمارستان ها وکلانتری ها را زیر و رو می کنند ولی اثری پیدا نمی کنند. بعد از ده روز کامل خودش بر می گردد و در جواب همه اعتراض ها و پرخاش ها، در کمال خونسردی فقط یک جمله می گوید: بعضی وقتا برای آدم لازمه.
همین. این جمله را که به نظر نمی رسد برای هیچکس کافی بوده باشد، من در همان گروه جملات بالا طبقه بندی می کنم. این سفر یا مراقبه ده روزه و این جمله ای که فقط از یک روح آرام بر می آید کوهی از معنا است برای کسی که می شناسدش ولی تعجبم از این است که چرا کسی متوجه نشده چه می گوید.

/ 9 نظر / 4 بازدید
آلما

آی گفتی... چقدر دلم ده روز تنهایی میخواد

رضیه

چون نمی خوان بفهمن. چون اینجا رسمه که روتو بکنی اونور. چون آخه مردم چی میگن... آی حال میده اینجور چله نشینی ها! من که پایه ام.[نیشخند]

رضیه

Don't u mean that y'r uncle has been in Paris, do u?!

علی حیدری

راستش این موضوع، موضوع ساده ای نیست. این وابستگی ها را می گویم. این که ناگهان احسای کنی به آن 10 روز احتیاج داری و این را مسئله ای عادی بدانی در حالیکه بقیه نمی توانند آن را به راحتی قبول کنند. این یکی از موضوعاتی بود که در فیلم شون پن درباره اش صحبت شده بود. ما یکی از چرخ دنده های زندگی اطرافیانمان هستیم. اگر ناگهان از مدار خارج شویم. احتمالا زندگی بقیه را مختل می کنیم.

حامد

یاد روسری‌ آبی افتادم.

مسعود

jomleha khube, veli man ba Ali Heydari bishtar movafegham ta ba amut

پروانه

این هم یه جور آرتیست بازیه. خوب آدم یه پیغام می فرسته که دنبال من نکردید. می خوام تنها باشم.

رضیه

چند روزه بدجوری مونده ای تو خماری عمو جان ها!