Eau de Cologne

می گن واسیلی کاندینسکی نقاش معروف: استعداد خاصی داشته که با شنیدن یه آهنگ حس می کرده که رنگ های مربوط به اون آهنگ رو می بینه و از یه نقاشی هم می تونسته آهنگ رنگ ها رو بشنوه. و چون کسی نمی تونست توی این احساس باهاش شریک بشه به فکر اختراع Color piano افتاد که با نواختن آهنگ نورهای رنگی هم تولید می کرد!

من هم یه زمانی یه استعدادی شبیه این داشتم ولی فرقش این بود که من می تونستم رنگ بوها رو تشخیص بدم. یعنی اینکه هر بویی برام یه رنگی داشت بخصوص عطرها. الان دیگه اون استعداد رو تقریبا از دست دادم ولی هنوز که هنوزه با هر لباسم فقط یه نوع عطر رو می تونم استفاده کنم اونم عطریه که احساس می کنم به رنگ لباسم می اد و برای همین هیچوقت روی یه لباسم دو جور عطر رو توی روزهای مختلف استفاده نمی کنم. یادمه که مسعود هم این استعداد درش شکوفا بود در حدی که مثلا من می تونستم از پشت تلفن بوی یه عطر رو با ترکیب رنگ ها براش توصیف کنم و اون هم متوجه می شد که بوی اون عطر چه جوریه. اما نکته قضیه اینجا بود که این استعداد در من و مسعود دقیقا به طور هم زمان شکوفا شد و اون هم وقتی بود که واقعا قضیه عطر برامون مهم شده بود.

 جریان از این قرار بود که یه سال تابستون من و مسعود و علی مهری مونده بودیم توی دانشگاه تربیت معلم کرج. اون دو تا دنبال یه سری کار اداری ویزا و اجازه خروج گرفتن برای سفر لبنان و سوریه بودن و من هم بیکار و علاف. به غیر از ما یه چند تا گربه هم اونجا بودن که کلا به همراه هم تنها موجودات زنده اونجا رو تشکیل می دادیم (البته بدون احتساب درخت ها). از اونجایی که هیچکس فکر نمی کرد کسی تو دانشگاه مونده باشه سیستم آب گرم خاموش بود و در ضمن چون ما تو قسمت اداری مونده بودیم حمامی هم در کار نبود. راستش پیدا کردن حمام عمومی هم این روزا دیگه خیلی آسون نیست. بعد از یه مدت دوری از آب گرم و حمام بالاخره فکر ما هم مثل اروپایی های قرون گذشته به اینجا رسید که اگه به علت عدم دسترسی به آب نشه بوی بد رو از بین برد شاید بشه با بوی خوب اون رو جایگزین کرد. این جوری بود که انسان عطر رو اختراع یا شاید هم کشف کرد. بعد از گذشت یه مدت که عطر برامون به یه عنصر حیاتی مبدل شد اون استعداد هم درمون شکوفا گشت. البته علی مهری از این نعمت بی بهره موند چون خونه شون زنجان بود و قبل از اینکه اوضاع خیلی وخیم بشه مهاجرت کرد.

پس دیدین راست می گن که استعدادهای آدم در مواقع سختی و نیاز شکوفا می شه! حالا یه چند روزیه دارم فکر می کنم که این استعداد آقای کاندینسکی چه جوری بروز کرده بوده؟

/ 0 نظر / 4 بازدید