دست ها

زن می تواند با دستانش چنان حالتی را بیان کند و احساسی را نشان دهد که دستان مرد در برابرش بیشتر شبیه توده ای از چوب است که با چسب به هم چسبانده باشند. دستان مرد به درد دست دادن می خورد، به درد زدن، شلیک کردن و امضا کردن. دست دادن، زدن، شلیک کردن، امضا کردن چک های غیر قابل برگشت، دست مرد به درد همین کارها می خورد و البته به درد کار کردن. دستان زن ولی فقط به همین بسنده کرده اند که دست باشند. مثل وقتی که کره را روی نان می مالند یا طره ای از مو را که روی پیشانی افتاده کنار می زنند. هیچ خداشناسی به این فکر نیفتاده که دستان زنان را در اناجیل ستایش کند. دستان ورونیکا، مریم مجدلیه، مریم و مارتا، همه این دستانی که محبت شان را نثار مسیح کردند. در مقابل فقط به ستایش قوانین و اصول پرداخته اند. مسیح در به اصطلاح زندگی شخصیش بیشتر با زنان سر و کار داشته، خوب البته او به مردان هم نیاز داشته چرا که آنها با قدرت رابطه داشته اند، توانایی سر و سامان داشتن امور و از این جور مزخرفات را داشته اند . مسیح به مردان نیاز داشته همان طور که وقتی کسی می خواهد اسباب کشی کند به کارگر نیاز دارد.* 

*Ansichten eines Clowns, Heinrich Böll

/ 21 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیلوفر

نوشته اش را همین حالا که گفتی خواندم و چقدر حظ کردم راست می گویی از آنها نیست که حذف بشود و محشر است و بدجوری حرف دل من است ( شاید چیزی که خودم به درستی نتوانستم توی آن پست بیانش کنم )

نيلوفر

نه اينكه نقش اش پر رنگ تر بشود . نيازي به پر رنگ تر شدن نيست . مي دانم كه شايد حالا خنده ات بگيرد و بلند بلند بخندي كه خل شد رفت اما واقعيتش اين جور يها نيست .تشريح كم و كيف حضورش مشكل است . تنها همين قدر كه او جزئي از "من" است كه وظيفه ي خاصي روي دوش دارد . يعني به وجود آمدنش و ماندنش همه و همه براي خاطر مقصود خاصي بوده . كه مطمئنم اگر بخواهم برايت تعريفش كنم حسابي حدود 12 ساعت مي خندي و من هم احتمالا همراه تو خواهم خنديد . اما ته اش خواهم گفت كه خب حقيقت دارد .و تو مجبوري باورش كني . من حتي اين را مي دانم كه "او" به زودي خواهد رفت . چون وظيفه اي را كه بر عهده داشته تقريبا به انجام رسانده . ( اميدوارم گيج ات نكرده باشم ) "او" يك پيام رسان بوده چهارده سال .... باورت مي شود احمد ؟ حق داري اگر باور نكني . راستي ابولقسم قشيري برايت توي كامنتداني من كامنت گذاشته .

رضیه

همه اش تسیتات بود؟ ازش سیمای زنی در میان جمعو خوندی؟ خصوصی

آلما

[دست]دستان زن به درد دست زدن برای این متن هم میخورد

ع ر ز (رنگینکمانِ سفید)

از نظر بعضی مردها زنها اصلاً دست ندارند و بعضی زنها هم هستند که دستهاشان را پنهان میکنند پشتشان.

افرا و پاییز

چه خواندنی بود این متن. اگر "قدیمی ها" این نوشته را خوانده بودند حتما دستها را هم مجبور به حجاب داشتن می کردند!

اتاق ریاضی

سلام بسیار خواندنی بود دست مریزاد من همون اهوازی هستم

زانیار

ببین اگر وبلاگ من کم فعالیت باشد، کسی تعجب نمی کند. چون همیشه این طور بوده... ولی قبول کن کم فعالیتی تو دل چسب نیست... خوبی خودت؟

سانتا

دیر به دیر تر از قبل می آئید ... نوشتنتان را دوست دارم و در انتظار قلم بعدیتان

نیلوفر

هووووووووووووم کی تمام میشوند دستهای عقاید یک دلقک ؟ داری کم کم مجبورم میکنی یک بار دیگر بخوانمش امسال .