آفت عشق؛ وصل یا بوسه
بعضی چیزها باید ناتمام بماند. حکایت من است با این فیلم اینک آخرالزمان کاپولا. چیزی که در موردش دوست دارم همگامی ساختار با روایت فیلم است. فیلم ماجرای سفر ادیسه وار یا سیر و سلوکی است که شخصی می پیماید تا به مرادی برسد. روایت هم از یک قالب یک داستان راست و پوست کنده شروع می شود و همین طور که پیش می رود تعالی پیدا می کند و پیچیده تر می شود. یاد منطق الطیر و سلوک عارفان می اندازدم. اولین باری که تصمیم جدی گرفتم فیلم را ببینم شبی بود که در سینمای کوی دانشگاه به زبان اصلی پخش می شد. دقیقا از وقتی که فصل آخر فیلم با حضور مارلون براندو شروع می شود. خوابم برد. دفعه دوم به زبان فارسی از تلویزیون پخش می شد. باز هم در ابتدای همان فصل ناتمام گذاشتمش. آخرین بار هم باز از تلویزیون به زبان آلمانی؛ ناتمام در همان فصل! هیچ وقت هم نخواستم دی وی دیش را بگیرم و ببینم. البته کتاب دل تاریکی ژوزف کنراد را که ماجرای فیلم بر پایه ایده آن ساخته شده خوانده ام. ولی فیلم را دوست دارم ناتمام بگذارم. شاید دلیلش این باشد. شاید بهتر است بعضی کارها به پایان نرسند.
پ.ن. ۱ کامنت پروانه در پست پراکنده را دیدید؟ دست مریزاد!
پ.ن. ۲ دوست ایتالیایی ممنون که سر می زنی. آدرست را گم کرده ام. کمک کن.

/ 12 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
افرا

من دوست ندارم نه کتاب ونه فیلم را نصفه رها کنم. برای همین بعضی فیلم ها را با دور تند نگاه می کنم ! البته یک بار به یک فیلم دوست حرفه ایی که آرشیو فیلمش تو مایه های مال علی حیدری بود گفتم "اینک آخرالزمان" را با دور تند نگاه کردم داشت من را از پنجرا می انداخت بیرون! شما هم نگید که تا اخر نگاهش نکردید!

افرا

پنجره درست است نه پنجرا!! انگار تو نوشتن هم لهجه پیدا کردم!

حامد

یادت باشه ایده ی فیلم های نیمه کاره را سال دیگه رو کنیم.

محسن

برادر من وصل و بوسه که جفتش یکیه! آدم تا وصل نه که نمی تونه.. فیلم دیدن آلرژی های متفاوتی ایجاد می کند. مثلن خود من، اگر کسی ماجرای فیلمی را برایم تعریف کند و بعد فیلم را در دستم بگذارد و اصرار کند که حتما ببینش هرگز نخواهم دید ضمنا طرف هم جان سالم به در نخواهد برد

علی حیدری

راستش یکی از لذت های زندگی ام دیدن فیلم است. اینک آخر الزمان را سه بار دیده ام. یک بار جوانی ها توی ویدیو با اعمال شاقه، یکبار توی سینمای کوچک حوزه هنری و یکبار با کیفیت دی وی دی. و راستش را بخواهی تجربه دیدن فیلم روی پرده چیزی است وصف ناشدنی. شانس آورده ام که تابحال از دست محسن جان سالم دربرده ام.

مست راستین

واسه خیلی ها وصل داداش که ادعای عاشقی دارند واونی که با بوسه بخوابه اسمش عشق نیست برادر!

رضیه

این مست راستینو نفهمیدم چی کفته. نا تمام... این که عشق با مرک تموم میشه ولی بد نیست. اینک آخرالزمانو هم ندیدم. شایدم اولشو دیدم بقیه شو ندیدم مثلا اکه جنکی بوده. البته اکه میدونستم کار کاپولاس حتما می دیدم.

رضیه

این مست راستینو نفهمیدم چی کفته. نا تمام... این که عشق با مرک تموم میشه ولی بد نیست. اینک آخرالزمانو هم ندیدم. شایدم اولشو دیدم بقیه شو ندیدم مثلا اکه جنکی بوده. البته اکه میدونستم کار کاپولاس حتما می دیدم.

on dost italiaie manam?