دلخوشی ها کم نیست!

پیش نوشت: این مطلب در پاسخ دعوت وبلاگ داروگ نوشته شده است. این را هم همزمان بشنوید:

یک شنبه ها همیشه کسل کننده است، بخصوص اگر هوا ابری هم باشد. روز خوبی برای از خانه بیرون زدن نیست. همه فروشگاه ها و مغازه ها تعطیل است و در خیابان پرنده هم پر نمی زند. آنهایی هم که بیرون می روند خودشان را می تپانند در کافه ای، موزه ای، جایی. ولی یکشنبه ها روز کافه رفتن من نیست. کافه نشینی های من محدود می شود به چهارشنبه ها در باشگاه دانشجویان خارجی، دوشنبه های اول هر ماه، گاهی در کافه کتاب فروشی "هوگن دوبل" که یک شنبه ها تعطیل است و گهگاهی آخر شب ها. موزه ها را هم همه دیده ام، حالا باید منتظر بمانم ببینم کی نمایشگاه جالبی در یکی از موزه ها برپا می شود.

بعد از صبحانه  در حالی که به والس شماره دو شوستاکوویچ گوش می دهم در مورد یادداشتی که می خواهم بنویسم فکر می کنم ولی چیزی به ذهنم نمی رسد. آوای موسیقی حواسم را پرت می کند. این آهنگ در ذهنم به فیلم چشمان کاملا بسته کوبریک گره خورده. فیلم خوبی بود. یادم می آید که چند روز پیش جایی خواندم که " کریس نولان" در مورد فیلم های مورد علاقه اش گفته بود که هر چیزی را که کوبریک ساخته باشد دوست دارد. همیشه همین طور است، بحث که به سینما می رسد کنترل ذهنم از دستم خارج می شود. یاد آخرین فیلم نولان می افتم که تازه دیده ام. با چند نفر از دوستان رفته بودیم. در سینما قبل از اینکه فیلم شروع بشود بغل دستیم پیشنهاد کرد که هفته بعد برای دیدن یک نمایش کمدی آلمانی برویم. گفتم به  کمدی علاقه ای ندارم ولی در برنامه فصل جدید تئاتر شهر اپرای "فلوت جادویی" موتزارت را دیده ام. پیشنهاد کردم که برویم آن را ببینیم که قبول کرد. کجا بودم؟ آها! می خواستم حواسم را جمع کنم و چیزی بنویسم. کاغذهای روی میز را جمع و جور می کنم که چشمم به دعوت نامه نمایشگاه کتاب فرانکفورت می خورد که انتشارات "شیکر Shaker" فرستاده. چه اسم عجیبی برای یک انتشاراتی! می خوانم. نوشته که بزرگترین نمایشگاه کتاب دنیا است که نیمه اکتبر برگزار می شود و دعوت کرده که به غرفه شان سری بزنیم. اصلا این نامه چرا برای من آمده؟ کی فرستاده؟ امضای زیر نامه "دکتر خالد شاکر" است. آها! پس شیکر نبود، شاکر بود. به هر حال می شود یک آخر هفته به فرانکفورت رفت و برگشت. قیمت بلیت برای دو نفر را چک می کنم. نه، بد نیست، اگر همین امروز رزرو کنم با تخفیف 50 درصدی می شود 56 یورو، با این قطارهای سریع السیر. شاید بروم، ولی قبل از آن باید یک پوستر برای کنفرانسی که اواخر سپتامبر برگرار می شود آماده کنم. اگر بتوانم جایزه بخش پوستر را ببرم خیلی خوب می شود. راستی من آمدم اینجا نشستم که یک چیزی بنویسم. همه پنجره های روی صفحه کامپیوتر را می بندم تا حواسم جمع شود. این عکس روی دسکتاپ را کجا گرفته بودم؟ باغ گیاهشناسی بود انگار. چند وقتی است که فتوبلاگم را به روز نکرده ام. همین رزباد را هم به روز نگه دارم خیلی هنر کرده ام. در مورد چه می خواستم بنویسم؟ دلخوشی ها! سهراب یک شعری داشت در این مورد:

مرد بقال از من پرسید چند من خربزه می خواهی؟   

من از او پرسیدم دل خوش سیری چند؟

...

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حامد

این جا هم رعد وبرق می زد الان .شاید باران هم بارید بعد از ماه ها!برق هم هست.

محسن

با این برنامه ای که تو داری بعید می دانم وقتی برای دلخوشی پیدا کنی

محسن

بدون شاهد هم حرفت را قبول دارم اما به هر حال در این گیر و دار والدین هم سهمی دارند برای تربیت فرزندشان..

نيلوفر

مثل ِ جمعه هاي خودمان ديگر از فيلم شناسي ِ ضعيف ِ من كه بگذريم ، خوووووووووش به حالت با آن دعوت نامه ي نمايشگاه كتاب . سيري چند حالا ؟

افشان

ما اينجا دلمان باران ميخواهد كه نداريم. خوش بگذرد كافه و نمايشگاه كتاب و اپراي موتزارت-كه من نامش را"ني لبك سحراَميز" شنيده ام.---يادم است اوايل دهه ي هفتاد بايك رياضيدان انگليسي كه به كنفرانس رياضي اَمده بود حرف ميزديم.اَدم خوش اخلاقي بود و ضمن صحبتهايش گفت كه اپرا رفتن را خيلي دوست دارد.بعد به تك تك ما نگاه كرد و پرسيد"?Do you no opera "

ازهار

سلام آقای فاضلی باید بگم که از فیلم و سینما اصلا سر در نمیارم اما چون مثل خودم فاضلی هستید همیشه بهتون سر می زنم. امیدوارم با غربت کنار اومده باشید. براتون آرزوی موفقیت می کنم[گل]

افرا و پاییز

من اگه یه دعوتنامه واسه نمایشگاه کتاب فرانفورت داشتم..ها... از دلخوشی بال در می آوردم و یک راست پرواز می کردم تا اونجا.. اصلا هم مهم نیست کی دعوتم کنه!!!

رضیه

[چشمک] فلوت سحرآمیز موتزارت محشره! کافه رو هم که هستم ناجووور. موزه رو خیلی مطمئن نیستم...

علی حیدری

من موزه را خیلی دوست دارم. این هم یک نوع بازی است دیگر. افشاگری درست و حسابی بدون اینکه به قواعد پای بند باشیم. مدتها قبل با رضیه و پونه و حامد می خواستیم بازی طراحی کنیم که با رفتن پونه و نرفتن ما به کلاس منتفی شد. البته بگویم که پیشنهاد بلافاصله من این بود: به یادماندنی ترین لبخندی که در فیلمی دیه اید را بگویید.

حسین

هفته ژیش تئاتر بودم تنهایی. یاده تئاتر آخری افتادم که با هم رفتیم حمیدم بود ولی هرچی فکر کردم اسم تئاترو یادم نیومد. ماله امانول اشمیت بود چند تا اجرا الان تو المان دارهو نمایش نامه هاشو خوندم اگه وقت کردی بخون یا برو ببین. مخصوصا نوای اصرار آمیز و یا خرده جنایت های زناشوهری البته اینا ترجمه فارسیشن. نمایشگاه کتابم احتمالا تا حالا رفتی ولی میتونی به یاده نمایشگگاه کتاب خودمن تو تهران بریو مخصوصا اینکه داری با قطار میریو بالاخره یه رستورانیو آینه ای داره. یادش بخیر.