بأی ذنب قتلت؟

بعضی وقت ها که روی تخت دراز می کشم و از پنجره بیرون را نگاه می کنم این جرثقیل زرد و گنده ای که خانه همسایه را می سازد هی خود را تکان می دهد و از جلویم رد می شود. امروز دیگر حوصله ام را سر برد، نگاه کردم دیدم با آن دست و پای درازش یک بلوک بتونی را که به نظر نمی رسد بیشتر از پنجاه کیلو وزن داشته باشد جابجا می کند. با طعنه بهش گفتم "خجالت نمی کشی با این هیکل، این بار ریزه را جابجا می کنی؟ این را که دو تا عمله هم می توانند بدون هیچ زحمتی بالا ببرند." یک دفعه دیدم مکثی کرد. به نظرم آمد که پوزخندی زد و بعد صدایی آمد که "خوب من کار آنها را راحت تر کرده ام، اشکالی دارد؟" باورم نمی شد. آن جرثقیل بی قواره با آن دست و پای دراز و زردش داشت با من حرف می زد. دور و بر را نگاه کردم و مطمئن شدم که راستی راستی خودش است پس من هم برایش تعریف کردم که سه سال پیش سه هزار تومان داده بودم به آن سرایدار افغانی آپارتمان که یخچال فریزر صد کیلویی را چهار طبقه از پله ها بالا ببرد و برده بود. گفت "فکر کردی هنر کرده؟ چند سال دیگر برو از اوضاع کمرش بپرس." بعد برایم شروع کرد از فواید جرثقیل ها صحبت کردن. راستش اصلا فکر نمی کردم جرثقیل ها عقلشان به این چیزها قد دهد. اصلا جرثقیل ها که کله ندارند که عقلی تویش باشد، همه اش دست و پا هستند. می دانم که باور نمی کنید ولی داشت می گفت که علاوه بر اینکه در ساختن بناها کمک می کنند در خراب کردن شان هم می توانند مفید باشند. یک دفعه یاد آن ساختمان هفت طبقه سعادت آباد افتادم. برایش جریان را از سیر تا پیاز تعریف کردم و پیشنهاد دادم که شاید بشود از جرثقیل و بیل مکانیکی و این جور چیزها برای بیرون کشیدن جسد از زیر آوار هم استفاده کرد. جرثقیل زرد با آن دست و پای درازش که حالا کاملا دست از کار کشیده بود به فکر فرو رفت. کمی ساکت ماند و بعد گفت این همه ماشین آلات گوناگون اگر وجود داشتند چرا در خراب کردن بنا از آنها استفاده نشده بود؟ اصلا جایی که هر هفته موشک هایی را امتحان می کنند که بردشان تا فلان کشوری که حتی وجودش به رسمیت شناخته نمی شود می رسد، مواد منفجره کافی برای تخریب یک ساختمان پیدا نمی شود؟ گفت که در تلویزیون دیده است که ساختمان های هفت طبقه که سهل است هفتاد طبقه هایش را هم با همین ها خراب می کنند بدون اینکه ساختمان های اطراف آسیب ببیند. بعد دوباره ساکت شد و سر کارش برگشت. از آن به بعد هم هر کاری کردم که دوباره به حرفش بیاورم دیگر نشد.

پ.ن. دیر است می دانم. برای هیچ داغ دیده ای هم مرحمی نیست می دانم. ولی ادای دینی بود که به خودم داشتم.

/ 12 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی حیدری

آن ساختمان را قبل از اینکه فرو بریزد دیده بودم، روی سه ستونش ایستاده بود و یکی از ستونها زیر بار شکسته بود. حتی عکسش را گرفتم و به بقیه نشان دادم. وقتی خبر را از تلویزیون شنیدم، خشکم زد. چند لحظه ایستادم و بعد به حرفهای احمقانه مسئولین گوش کردم. فقط گوش کردم. یاد پنجره اتاق مژده شمسایی در فیلم سگ کشی افتادم. آنجا هم کارگران و جرثقیل های زرد مشغول کارند.

مست راستین

من اتفاقا دیروز یه مقاله در موردش می خوندم واقعا تکان دهنده بود. خدا به داد خانوادشون برسه.

نیلوفر

منم وقتی شنیدم فقط خشکم زد اتفاقا همون موقع میخواستم چیزی بنویسم در موردش . ننوشتم اما . نمیدونم چرا . هان یه همچین چیزهایی :بأی ذنب قتلت؟

نیلوفر

منم وقتی شنیدم فقط خشکم زد اتفاقا همون موقع میخواستم چیزی بنویسم در موردش . ننوشتم اما . نمیدونم چرا . بأی ذنب قتلت؟ ...یه همچین چیزهایی

نیلوفر

جل الخالق !!!!! این کامنت قبلی چرا این شکلی پس و پیش شده ؟؟؟؟!!!![تعجب]

پروانه

فکر کنم من الان حال اون عمله رئ درک می کنم. آی جرثقیل کجا بودی وقتی من اون خر کاری ها رو می کردم. شنیدم به ساکنین ساختمان هشدار داده شده بود. ما مردم سهل انگاری هستیم. حتی برای جون خودمون.

رضیه

بابا عجب تخیلی داره این رفیقمون! این ساختمون سعادت آبادو چیزی نمیدونستم ولی از نوشته ات میشه حدس زد. بیچاره ها. تازه مرهمه فکر کنم. تو درس دکتری می خونی یا چی؟ به موشک بازی مردم چرا گیر میدی؟ میخوایی حرفای سیاسی بزنی؟

بهنام

این اتفاق بد ظاهراَ حاصل کم دقتی و سهل انگاری ساکنین اون ساختمون بوده! به هرحال این از تلخی قضیه کم نمی کنه. تخیلت خیلی قشنگه اما کاشکی نوشته های قشنگت رو با عبارات و یا حتی کنایه های سیاسی زشت نکنی. سیاست چیز زشتیه هرجا پا بذاره اثر خودش رو میزاره .. حیف نوشته های تو نیست؟

احمد

در همین روزهایی که روز پدر هم یکی از آنها است، آقا لیلا متن زیبایی برای آقاجونش نوشته. لینکش همین بغل است. دوازدهم از بالا.

علی حیدری

کاش یک لینک از اصل خبر می گذاشتی تا دوستان فکر نکنند مشکل از سهل انگاری ساکنین بوده. اصلا ساکنی وجود نداشته.