La chevalerie

تا چند روز پیش به عمرم شهسوار ندیده بودم. به نظرم شهسوار ها همیشه سوار بر اسب سفیدی بودند و زره فلزی و کلاهخود داشتند و احیانا درفشی هم در دست. آدم هایی عضلانی و خوش چهره که حتی می توانستند ملکه ها را هم اغوا کنند.

به هر حال چند روز پیش تمام این خیالات نقش بر آب شد. شهسواری که من دیدم پیرمردی بود که یک عینک جای کلاهخود را روی صورتش گرفته بود. لقب شهسواری را هم نه برای مهارتش در جنگیدن و کشتن انسان ها بلکه برای پیدا کردن درمان جدیدی برای یک بیماری و نجات جان انسان ها از ملکه انگلستان گرفته بود. البته رفتار مبادی آدابش، اشرافی بودنش را در همان لحظه اول فاش می کرد.

مثل اینکه کسی وقت نهار از او پرسیده بود که جناب شهسوار چه کنیم تا به جایی برسیم که شما امروز هستید. این بود که سخنرانیش را با یک توصیه عمومی تمام کرد. "از کاری که می کنید لذت ببرید، اگر نمی برید خوب دنبال کار دیگری بروید."

پ.ن. بیچاره زبانی که وقتی می خواهند معنی یک کلمه اش را توضیح دهند باید از زبان دیگری کمک بگیرند. در ویکیپدیای فارسی نوشته است که شهسوار به معنی شوالیه است! 

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آذر

سلام خوبید؟ هنوز ننوشته ام، خیالتان راحت. نوشته شما هم خیلی خوانا نبود، رنجه شده، چرا؟ نمی دانم! به نظر من جمله ای که شهسوار مورد نظر گفته مطلق نیست. همیشه اولین ماههای کار عالی اند و همه چیز به خوبی پیش می رود. اما بعدش دیگه غیر قابل تحمل می شه، هرچیزی که به کار مربوط می شه دیگه واقعا غیر قابل تحمل می شه. البته بگم در مورد من اینجوریه دیگران رو نمی دانم. مثل این می مونه که عاشق کار شده باشی و بعد از مدتی حرارت عشق ات کم شده باشه و دیگه مسلما اون کاردر نظرت همون معشوق قدیم نیست.

طسم

البته بک نوع شهسوار دیگر هم هست که مولوی این گونه معرفی می نماید: اندر خور شهسوار شبدیز بود اندر خور دیگ و کاسه کفگیر بود این بیت را در معنی شهسوار در لغت نامه دهخدا پیدا کردم که از روی کنجکاوی در معنی فارسی موجود برای شهسوار که گفتید سرکی به آن زدم، ادامه اش را بخوانید: شهسوار. [ ش َ س َ ] (ص مرکب ، اِ مرکب ) مخفف شاهسوار.فارِس و سوار دلاور و بهادر و پهلوان غازی . (ناظم الاطباء). سوار دلیر و ماهر در سواری اسب . (آنندراج ). سواری بزرگوار و جلد و چالاک و ماهر و استاد در سواری .(یادداشت مؤلف ). رجوع به شاهسوار شود ویکیپدیا کار اعمله اکره استکبار فرنگی است، یعنی زیاد در این جور موارد منبع قابل اعتمادی برای رجوع نیست! چند موردش شاهکار خود ماست که در واقعیت ها به طرز فجیعی دست کاری کرده ایم و تعریف مکان یا زمانی! را کن فیکون نموده ایم! البته با همه ی این ها ما بیچاره هستیم از ازل تا ابد ها، شکی در آن نیست....

طسم

چه خوب گفته اند این شوالیه پیر، ولی می دانی خیلی شهسوارهایی هم هستند که هیچ وقت از دست هیچ ملکه ای نشان شوالیه دریافت نمی کند ولی آن چنان از کمک به انسان ها به خاطر خدا لذت می برند که گاهی جانشان را هم در این راه می گذارند بی هیچ سر و صدایی... از آرزوهای من این است که روزی این شهسوارهای بی منت را که یک لحظه با آن ها بودن زندگیت را از این رو به آن رو می کند به دیگران معرفی کنیم هر چند به خلاف میل خودشان. این حرف شوالیه پیر هم یک نکته پنهان دارد، آن هم اینکه لذت در این جا معنای دیگری دارد، لذتی که در تکه ای از تورات آمده است: ما همچون دانه های زیتونی هستیم که تنها هنگامی جوهر خود را بروز می دهیم که درهم شکسته شویم! چنگ چوگانی ّ چرخت رام شد از زیر زین شهسوارا چون بمیدان آمدی گویی بزن حافظ است دیگر

afshan

2بار كامنت گذاشتم.ارسال نكرد.نميدانم چرا.دوباره سر ميزنم.

afshan

1-خطوط نوشته ريخته .و مدتي طول ميكشدتا درست شود. 2-شهسوار يعني همين لقب سر كه ملكه انگليس ميدهد؟ و دون كيشوت شواليه بوده يا شهسوار؟يعني فكر ميكرده چيست؟

afshan

3-اَن اَقا حرف كاملا درستي زده.اما در اينجا استعدادهاو عاشقهاي علوم پايه به دليل شرايط ميروند رشته هاي كاربردي.مثلا المپيادي هاي شيمي كه لذتشان در خواندن شيمي است ميروند پزشكي.اگر هم كسي لذت اصلي زندگيش هنر ياادبيات باشد كه معلوم نيست چه بايد بكند.خلاصه در جواب بايد گفت: غم نان اگر بگذارد.

سارا

سلام سال خوبی برای شما آرزو می کنم

سانتا

من همچنان کنجکاوم شهسوار را کجا میتوان دید؟

رضیه

فکر کنم خود شهسوارو (اسم فاعل)بنویسندشchevaliere با یک اکسان چپ به راست روی e دومی. میدونستی پری صابری هم نشان شوالیه گرفته از ملکه بخاطر نمایش آنتیگونه؟! سلام.