آقای اسکورسیزی، از شما انتظار نمی رود فیلم خوب بسازید.

آقای اسکورسیزی، وقتی شنیدم در فیلم جدیدتان "شاتر آیلند" دنیای ذهنی بیماران روانی را دستمایه قرار داده اید هیجان زده شدم. می دانم که شما استاد کاویدن دنیای درون شخصیت ها هستید. اوج این استادی را در "آخرین وسوسه مسیح" نشان دادید. ولی واقعا از شما توقع ساختن یک فیلم خوب را نداشتم، انتظار من دیدن یک شاهکار بود که برآورده نشد.

جایی خواندم که اسکورسیزی بعد از سال ها ساختن فیلم های خوب، با ساختن "شاتر آیلند" به دوران طلایی "راننده تاکسی" برگشته است. ولی این فقط تبلیغی است برای یک فیلم خوب دیگر. راستش دیشب که فیلم را روی پرده می دیدم در یک ساعت و نیم اول فیلم باور کرده بودم که با یک شاهکار روبرو هستم. در اولین نما، وقتی که کشتی از مه بیرون آمد و متوجه شدم که حقیقت فیلم باید مثل کشتی که آرام از دل مه بیرون می آید، ذره ذره رو شود توی صندلی راست نشستم که یعنی عجب فیلمی قرار است ببینم. بعد که دیدم کارگردان بزرگ صحنه های روی عرشه کشتی را به جای اینکه واقعا روی عرشه یک کشتی فیلم برداری کند داخل استودیو فیلم برداری کرده و بعد تصاویر را مونتاژ کرده پیش خودم گفتم که بودجه این فیلم حتما این قدری بوده که بشود این صحنه را بیرون استودیو فیلم برداری کرد و حتما کاسه ای زیر نیم کاسه این صحنه است (که اخر فیلم هم دلیلش معلوم می شود) و از لذت تماشای فیلم دست هایم را به هم مالیدم. بازیگرهای تراز اول هم که از همه نسل های بازیگران خوب از ماکس فون سیدو گرفته تا دی کاپریو و روفالو انتخاب شده بودند و همه در کارشان استادند. دی کاپریو تیک های عصبی را خیلی خوب بازی می کرد که البته تجربه اش را از "هوانورد" دارد. مدت ها بود که فیلمی این قدر من را درگیر نکرده بود. کار از آنجایی خراب شد که روانشناس ها سعی کردند اصل ماجرا را برای بیمارشان تعریف کنند یا در واقع کلیدهای معمای داستان را به تماشاگر بدهند. اشکال کار اینجا بود که این وسط تماشاگر را حسابی روشن کردند، به همین هم بسنده نکردند و باز هم ادامه دادند تا طرف حسابی خرفهم شود. خوب آقای عزیز آن که باید خرفهم شود گوشش از مال ما درازتر است. چرا ما را این قدر پرت فرض کردید؟ یعنی دیدن صحنه ها در ذهن بیمار کافی نبود که قبلا باید یک نفر برایمان توضیح می داد یا اینکه قبلش توضیح دادند چه قرار است ببینیم که اگر دل دیدنش را نداریم از سینما بزنیم بیرون. دی کاپریو هم در مهم ترین صحنه فیلم یعنی جایی که با جسد بچه های غرق شده در دریاچه روبرو می شود در بازیگری کم می آورد. شاید هم مشکل در این است که من این صحنه را با صحنه گریه کردن ال پاچینو  بعد از تیر خوردن دخترش در "پدرخوانده٣" مقایسه می کنم. آن گریه بی صدایی که هر چند بار هم که ببینم باز هم اشکم را در می آورد. خوب هنوز ندیده ام کسی مثل ال پاچینو گریه کند و ناخودآگاه گریه های همه بازیگرها را با آن مقایسه می کنم.

راستش اگر خط آخر دیالوگ فیلم نبود، اصلا این فیلم را خیلی خوب هم طبقه بندی نمی کردم. خوب این خلاقیت کارگردان یا نویسنده فیلم نامه است که با یک جمله آخر فیلم نظر من تماشاگر را درباره فیلم تغییر می دهد. به هر حال فیلمی که این قدر اشتیاق دیدنش را داشتم انتظارم را برآورده نکرد. فیلم بعدی که منتظرش هستم "Inception" کریس نولان خواهد بود.       

/ 7 نظر / 4 بازدید
حامد

حالا اگر این جا بگویم اسکورسیزی را خیلی دوست ندارم بد که نمی شود؟ مثلن همین راننده ی تاکسی. هوانوردش را ولی دوست دارم. اما کریس نولان و بی خوابی اش معرکه است.

گلسا

من برای علاقه به دنیای سینما ساخته نشده ام.با این حال چون طرز فکرت رو دوست دارم مطمئنم هروقت این فیلم رو ببینم نظرت رو توش تجزیه و تحلیل می کنم.

علی حیدری

رحم کن به ما که با پیش فرضی که دادی فیلم را می بینیم. یک نسخه پرده ای چند روز پیش به دستم رسید، دلم نیامد ببینم. گفتم باشد تا یک کیفیت قابل قبول بیاید. خیلی برایم جالب بود که بلافاصله بعد از دیدن فیلم درباره اش نوشتی. یادم نمی آید که به این سرعت درباره فیلمی که دیده ای اینجا نوشته باشی. این"خیلی دوست ندارم" هم خودش داستانی است که حامد نوشته. باید یک بحث فیلمی درست و حسابی راه بیاندازیم و کلی کیف کنیم از چیزهایی که بقیه می دانند و ما نمی دانیم. من خیلی "گاو خشمگین" را دوست دارم. این خیلی که می گویم خیلی است. و اعتراف می کنم هوانورد را زیاد دوست ندارم. پدرخوانده 3 را اولین بار در سالن کوچک حوزه هنری دیدم. روی پرده نیمچه بزرگ. هیچوقت اولین بار که مایکل را بعد از تیتراژ با آن موسیقی رویایی دیدم و از سفیدی موهاش جا خوردم یادم نمی رود. آن لحظه روی پله های سالن اپرا هم که دیگر نگو. لحظه ای آدم فکر می کند که آن دهان بازمانده از بزرگی غم را فقط موسیقی همراهی می کند ولی ناگهان آن بالا آمدن نفس و هق هق کار آدم را یکسره می کند. فقط فکر می کنم که سوفیا کاپولا وصله ناجوری است در آن فیلم که البته کام

علی حیدری

کاملا نظری شخص است. آنقدر هیجان زده شدم که محدودیت کلمات کامنت را فراموش کردم. خوب باشی.

پروانه

کشتیش. گناه داره. عیدت هم مبارک.

آناهیتا

فیلم را هنوز ندیده ام .اما سالی که نکوست از آواتارش پیداست! فعلن ترجیح می دهم هر چه نقد کوبنده از آواتار در می آید بخوانم و دلم خنک شود . به شخصه فکر نمی کنم اسکورسیزی بتواند دیگر فیلمی در قد و قامت راننده تاکسی بسازد . اما به نظرم نه خودش زیر بار این حقیقت می رود و نه منتقدین .

امیر

فیلم رو ندیدم ولی از اسکورسیزی ولی اگه اونطور که می گی خوب باشه حتما بهترین فیلمشه...چون من هنوز فیلم خوب ازش ندیدم...امیدوارم بخاطر اختلاف سلیقه کمی که با شما دارم ناراحت نشید....