هنر ارتباط در شرایط محدود

در بین پدید آورندگان هنرهای نمایشی دست سینماگر از همه بازتر است. سینماگر نه محدودیت زمانی دارد و نه محدودیت مکانی. در طول چند ماه یا سال در مکان های مختلف از بازیگرانش بازی می گیرد و در پایان بهترین برداشت ها را به هم متصل می کند. ولی هنرهای صحنه ای از این نظر محدودترند. در نمایش یا تئاتر هنرمندان یکی دو ساعت وقت دارند که هنر خود را به صورت زنده و بر روی صحنه به بیننده عرضه کنند و البته می توانند از دیالوگ و زبان بدنشان برای برقراری ارتباط با بیننده استفاده کنند. اپرا از این هم محدودتر است. دیالوگ ها در اپرا با زبانی شعرگونه بیان می شوند و با آهنگ و در پرده ای خاص از موسیقی. البته گاهی بسته به نوع اپرا و بنا به ضرورت دیالوگ های معمول هم به این سبک نمایش اضافه می شوند. در این میان، باله بیشترین محدودیت را دارد. باله دیالوگ را به طور کلی حذف نموده و زبان بدن بازیگران و موسیقی را تنها راه ارتباط با مخاطب قرار داده است. به دلیل این محدودیت های بالا، باله هنری بسیار سمبولیک است. طراح رقص های هماهنگ باله باید قادر باشد با استفاده از بدن های انعطاف پذیر بازیگرانش یک داستان کامل را به تماشاگر انتقال دهد.

به عنوان یک تماشاگر شخصا علاقه دارم که قبل از تماشای یک نمایش باله خط کلی داستان را بدانم ولی خلاقیتی که طراح، در شرایط محدود برای روایت داستان به کار می برد باعث شده تا از این نوع هنر صحنه ای بیش از بقیه لذت ببرم.

/ 17 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
afshan

من كه نه باله و نه اپرا را از نزديك نديده ام.حد اكثر تكه هايي در فيلمهاي مستند ديده ام.اما از جهاتي متفاوت تئاتر و باله و اپرا كارشان راحتتر است چون مثل سينما نگران برگشتن سرمايه و بدنبال سود نيستند.

اناهیتا

موافقم . امیدوارم یک روز برویم سالن تاتر شهر برای تماشای باله!

نیلوفر

عنوان اصلی کتاب عقاید یک دلقک : Ansichten eines clowns هانس ِ عزيز ِ دلقك ِ مرا بخوان . راستي يك ديالوگ هايي هست توي اين كتاب كه اگر تمام ِ كتابهاي هاينريش بل را خوانده باشي ميبيني توي همه اشان مشترك است اين ديالوگ ها . دقيقا ، كلمه به كلمه .

زانیار

به عنوان کسی که زمانی در حد کارهای خود جوش دانش جویی تئاتر بازی کرده با این نظر که در سینما دست ها بازتر است موافقم. دست کم می شود کار را در صورت دل خواه نبودن تکرار کرد. منتها شخصن با هنر های کلام دار بسیار بهتر می توانم ارتباط برقرار کنم. لذتی که از شعر یا از یک داستان می برم خیلی بیشتر از مثلن باله است... به هر حال چاکزمندیم...

پروانه

آره وقتی داستان را بدانی حرفه ای تر نگاه می کنی.

انوشیروان

سلام. اما به اعتقاد من سبکهای محدودتری که نام بردید، یک جور نیروهای جادویی ذاتی دارند که در سینما نیست. در تئاتر، تو فیلم نمی بینی، تو آدم میبینی، تو صدای نفس هملت را از 2 متری می شنوی. تو زنده شدن داستان را می بینی. و این جادویت می کند فقط کافیست وقتی غرق داستان شده ای بیای بیرون و خودت را نگاه کنی! اپرا هم که جادوی موسیقی دارد، من اپرا هر چه دیده ام از طریق ویدیو بوده اما جادوی اپرا را همان بس که وقتی اپرایی را از پخش ماشینت می شنوی، که زبانش یا آلمانی است یا ایتالیایی،حتی‌ یک کلمه را هم نمی فهمی چه برسد به داستان را،اما جادوی موسیقی می تواند خوابت کند و از وسط ترافیک عصرهای تهران، ببردت به جایی جادویی. باله هم که غوغای زنده ی جادویی قصه است و موزیک و رقص هر سه با هم. سینما این همه جادو را با تکنیک عوض کرده، شاید بر "حواس" آدم بیشتر تاثیر بگذارد اما اعتقاد دارم که بر "احساسش" نمی تواند.

آلما

دلم یک تئاتر خوب میخواد... الان که اینو خوندم دلم خواست برم یک جا بشینم و یک تئاتر زیبا ببینم... بعدشم یک ایده خوب برای نقاشی به ذهنم رسید... مرسی

آلما

دلم یک تئاتر خوب میخواد... الان که اینو خوندم دلم خواست برم یک جا بشینم و یک تئاتر زیبا ببینم... بعدشم یک ایده خوب برای نقاشی به ذهنم رسید... مرسی

رضیه

درگوشی