دیروز و دیشب

بعد از زبان فرانسوی که سه سال پیش یاد گرفتنش را به خاطر اینکه معلمش دیگر در دسترس نبود کنار گذاشتم، ایتالیایی زبان دومی است که دیروز بالاخره تصمیم گرفتم کنار بگذارمش. این بار به این بهانه که وقت کافی برای تمرین کردنش ندارم. اگر وقتی که صرف یاد گرفتن ایتالیایی می شد، صرف کار مفید تری شود پشیمان نخواهم شد. ببینیم چه می شود.

دیشب رفته بودم سخنرانی یک زیست بوم شناس (اکولوژیست) را بشنوم که از کارهایی که برای نجات نسل یک قورباغه نادر در حال انقراض انجام داده بودند می گفت. یکی از اقداماتشان این بود که ماهی ها را از حوضچه های محل تخم گذاری قورباغه ها به جای دیگری منتقل کرده بودند تا تخم و نوزاد قورباغه ها خوراک ماهی ها نشود. داشتم فکر می کردم که چه خوب است که هنوز در دنیا کسانی پیدا می شوند که وقت و هزینه صرف می کنند تا جلوی انقراض موجوداتی را که انسان های دیگر دارند باعث انقراض شان می شوند، بگیرند. هنوز کف زدن های حضار تمام نشده بود که اولین دست برای پرسیدن سوال بالا رفت. سوال کننده هم مثل من دانشجوی زیست شناسی بود و از یک کشور در حال توسعه آمده و سوالش این بود که خوب چه اهمیتی دارد که نسل یک قورباغه بی خاصیت منقرض شود؟ آن ماهی هایی که منتقل کردید حداقل ارزش خوراکی داشتند! نمی دانم سخنران به دلیل لهجه غلیظ سوال کننده متوجه سوال نشد یا وانمود کرد که چیز دیگری فهمیده است. به هر حال جوابی که داشت ربطی به سوال پرسیده شده نداشت.

/ 5 نظر / 4 بازدید
زانیار

به گمانم تا برداشت انسان ها تغییر نکند بر همین منوال خواهد بود. شاید بگویی بدبینم (هر چند هستم!!)، ولی معتقدم تغییر نخواهد کرد! پس بر همین منوال خواهد گذشت!دست کم در قشر زیادی تغییر نمی کند و اندکی باید بار باقی را بر دوش بکشند...

زانیار

در ضمن فکر کنم بار اولی است که اول می شوم این جا! افتخاری است بسی سترگ...

نیلوفر

حالا من مدتی ست که در فکر یادگیری فرانسه هستم و هی می اندازمش عقب درست به همین خاطر که در دسترس نیست . اندر باب ِ ديشبت هم ، تفاوت هاي فاحشي هست بين ِ در حال ِ توسعه و توسعه يافته ، جايي قورباغه هاي در حال ِ انقراض را نجات ميدهند و جايي در نجات ِ جان ِ انسانها در مي مانند ، دغدغه ها توفير دارند با هم .

حامد

فرانسه رو چرا ول کردی؟ دارم تصور می کنم اگر اون زیست شناس تو ایران سخنرانی کرده بود چند تا دست بالا می رفت؟

رضیه

منم بعد از فرانسه چکی را کنار گذاشتم! ولی هنوز دلم می خواد اسپانیایی و ایتالیایی یاد بگیرم. و اعتراف می کنم مدتیه دلم میخواد اصلا کار نکنم. کاش یکی بابا لنگ دراز من میشد و در ازای خواندن هر روز یک داستان از من خرجم را می داد. توقع زیادیه؟