"عذر دلپذیر تاخیر"

جایی نرفته ام. همین جا هستم. فقط کارها زیاد است و من دست تنها. هفته پیش یک سخنرانی جنجالی داشتم که خبرش را خودم هم تعجب کردم که تا کجاها رسیده بود. یکی از بهترین کارهایم در یک سال اخیر بود و برایم در تمام دپارتمان آبرو خرید. هفته دیگر هم یکی در پیش دارم که امیدوارم این قدر سر و صدا نکند.

اتفاق خاص دیگری نیفتاده که بنویسم. فقط یک اتفاق فوتبالی که اگر برسم شاید بنویسم. وبلاگ دور و بری ها را هم که می خوانم کسی چیز دلگرم کننده ای نمی نویسد بجز زانیار که چند وقت پیش خبر خوبی داده بود. بچه ها همه غمگین اند انگار. هر کدام  به علتی.

امروز بی مقدمه یاد آن شعر سهراب افتادم: وسیع باش و تنها و سر به زیر و سخت. و بعدش یاد کی یورکه گار. دنبال روایت های کیارستمی می گردم.

/ 20 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
agha leila

bedoon khondan rosebud intoori mishe dige,hame ghamginnad!..

علی حیدری

روایت های کیارستمی واقعا جذاب است. و مثل هر کار نو دیگری مخالف و موافق زیاد دارد. آنوقت اگر این نوآوری کار آدم معروفی- آن هم کیارستمی- باشد، این مخالفت ها بیشتر است. هاله تقدس دور سعدی و البته حافظ هم که دیگر وضع را بغرنج تر می کند. من بشخصه خیلی از روایت ها خوشم آمده و اصلا معتقد به این که نباید به اشعار بزرگان دست زد را ندارم. کیارستمی گفته که این کار را بیشتر برای جذابیت این کار کرده.

علی حیدری

در حافظ به روایت کیارستمی، کیارستمی کتاب را در 18 سرفصل مرتب کرده: 1.عشق و شباب... 18: مقام رضا. چکیده ای از هر غزل را که در مصرعی یا تکه ای جمع شده از کل غزل جدا کرده و آورده. - صلاح کار کجا و من خراب کجا - با دردکشان هر که درافتاد برافتاد - سعی نابرده درین راه به جایی نرسی (خط ها را دقیقا مثل کتاب نوشتم تا دقیقا بدانی چه می گویم. در ابتدای کتاب هم نوشته ای از بهاالدین خرمشاهی هست که به کیارستمی نوشته. و همچنین کتاب با جمله ای از رمبو شروع می شود: "باید مطلقا مدرن بود".)

علی حیدری

کیارستمی، در سعدی از دست خویشتن فریاد، همان کار با حافظ را تکرار کرده. اما اینبار حتی بعضی تکه ها را در صفحات کتاب بصورت برعکس گذاشته. یعنی برای خواندن بعضی تکه ها باید کتاب را سر و ته بگیری و بخوانی. تفاوت دیگر گذاشتن تکه ها بر اساس حروف الفباست. من شخصا روایت از سعدی را بیشتر دوست دارم. - نشان من به سر کوی می فروشان ده - مرا نه دولت وصل و نه احتمال فراق - یاری که تحمل نکند یار نباشد

علی حیدری

امید روحانی:× دو انتخاب کیارستمی از حافظ و سعدی... چیدمان هایی هنری اند، چیدمان هایی پست مدرنیستی از نوعی رویکرد مدرن به شعر کهن، با نگاهی مفهوم گرایانه، چرخشی مینی مالیستی، در رسیدن به کنه و عمق فکر و فارغ از قالب.

سارا

دلگرمی؟ وقتی من خودمو می گم ها از خودم احساس رضایت ندارم چی بگم ؟ نه دلسرد هم نیستم فقط خالی ام

رضیه

آخه امروز خود گلمکانی اینجا بود لینک رادیوزمانه رو نمی شناخت، گفتم خیلی بهش حال بدم وقتی میره امروز وبلاگمو واکنه مال خودش اول باشه! نقل شعرو فردا میذارم. خوشم اومد تو هم خوب مچ میگیریا. اصلا اون وقت صبح به وقت شما تو توی اینترنت چیکار میکردی؟

رضیه

آخه امروز خود گلمکانی اینجا بود لینک رادیوزمانه رو نمی شناخت، گفتم خیلی بهش حال بدم وقتی میره امروز وبلاگمو واکنه مال خودش اول باشه! نقل شعرو فردا میذارم. خوشم اومد تو هم خوب مچ میگیریا. اصلا اون وقت صبح به وقت شما تو توی اینترنت چیکار میکردی؟