غمگین خاطر

بادمجان های پوست کنده را قطعه قطعه می کنم. کاست با ستاره های همایون شجریان را می گذارم و شروع می کنم به سرخ کردن بادمجان ها. می گویند غذا مثل بچه است. باید بالای سرش باشی تا خوب از کار در بیاید.
چه غریب ماندی ای دل، نه غمی نه غمگساری
نه به انتظار یاری،نه ز یار انتظاری
سرخ کردن بادمجان ها که تمام می شود پیاز و فلفل دلمه ای را که ریز خرد کرده و مخلوط کرده ام در ماهیتابه می ریزم. عطرش آشپزخانه را پر می کند، عجب معجون سحرآمیزی است. قدیم تر ها همیشه مقداری از سرخ کرده آماده اش را در فریزر داشتم. حال دیگر آن قدرها خانه دار نیستم. آشپزی که می کنم همیشه یاد تمام کسانی که از آنها آشپزی یاد گرفته ام به ذهنم هجوم می آورد. این یکی را از حسین یاد گرفتم. تلخ ترین بادمجان ها به این روش رام می شوند.
شب که می رسد از کناره ها
گریه می کنم با ستاره ها
نوبت گوجه های حلقه شده می رسد. نمک و زردچوبه اینجا اضافه می شوند. یک طرفشان که سرخ شد برشان می گردانم و بادمجان ها را رویشان می گذارم. پیاز و فلفل سرخ شده را هم بالای بادمجان ها.
دلم تنگ و دلم تنگ و دلم تنگ
گریبان غمت را می زند چنگ

کمی آب اضافه می کنم. نکته اینجاست که آب در حال جوشیدن از داخل بادمجان تلخ و پیاز شیرین و ادویه روی گوجه ها می گذرد و مزه گس بادمجان را از بین می برد.
دلم خون و دلم خون و دلم خون
از این دنیای دون از این دنیای دون دنیای وارون
خیار رنده شده را در ماست ریخته ام و مقداری نعنای خشک. نان لواش را کنار سفره می گذارم.
ای سینه امشب از غمش فریاد کن فریاد کن
ای دیده اندر ماتمش بیداد کن بیداد کن

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسعود

bara poste ghgablit ham coment mizaram vali yekam dirtar

مست راستین

بیستون نالۀ زارم چو شنید ، از جا شد کرد فریاد ، که فرهاد دگر پیدا شد قصه دل ما را می نویسی برادر!

مسعود

kojaee?

علی حیدری

استعداد بی نظیری داریم در گوش دادن به این آهنگها. خیلی باید مواظب بود والا جوری با خودشان می برندت که وقتی به صرافت می افتی معمولا خیلی دیر است، یا غذا را سوزانده ای یا آن روزت را. خوبی؟ سرحال؟

بهنام

آقا نوش جان. اما من هنوز تیکه ی غمگینش رو نگرفتم! راستی اگه دیر سر میزنم چون باید منتظر فیدریدر محترم باشم که ایشون هم اصولاَ یکی دو روز دیرتر خبر میدن. همینطوری به همون دلیلی که بهت گفتم قبلاَ نمیتونم بهت سربزنم... شاید باید ویندوزم رو عوض کنم دیگه.. 2 سال و نیمه عوضش نکردم...[تعجب]

احمد

من خوبم. امان از این ضعف قلم!

مسعود

agha in khube, chizizsh nist. mige :"vali be nazaret doostaye homayoun shajarian ham arash negaran shodan vaghti oon shera ro khoonde bood? " [عصبانی]

مست راستین

حاج احمد اینو حتما بخون برادر. یاد این پست وبلاگم افتادم. http://masterastin.blogfa.com/post-66.aspx

رضیه

بابا اشکمو در آوردی که [گریه]

agha leila

dastoor ashpazi be in ghamgini vaghen nobaar ast... in ghazahaye ghamgin ro napaz khob!