درباره تمام آنچه باید ناتمام می ماند

سر میدان بیست و چهار متری اهواز که بعدترها به آن میدان شهدا هم می گفتند پاساژی بود به نام ساختمان هزار و یک. یک ساندویچی معروف هم داشت که گاهی با بچه ها آنجا بانی همبرگر می خوردیم که علاوه بر یک همبرگر معمولی یک قاچ کالباس سرخ شده هم کنارش بود. جلوی ورودی پاساژ یک نوار فروشی سیار بود. فروشنده آدم جالبی بود. آن زمانی که هنوز این سی دی های "پنجاه سال موسیقی ایرانی" وارد بازار نشده بود و اصولا سی دی در کار نبود پیدا کردن آهنگ های قدیمی گرامافونی کار سختی بود. این نوارفروش جلوی هزار و یک چندتا از آهنگ های قدیمی از بنان و گل نراقی و سرهنگ زاده و چند تای دیگر را جمع کرده بود و یک نوار کاستی ساخته بود به اسم "یادها و خاطره ها". آخرین آهنگ طرف دوم نوار آهنگ غمگینی بود از عباس مهرپویا که قبل از اینکه تمام شود نوار به آخر می رسید و آهنگ نصفه و نیمه رها می شد. آن آهنگ را خیلی دوست داشتم و همیشه فکر می کردم چرا باید این یکی آهنگ را آخر نوار بزنند که نیمه کاره بماند. چند سال گذشت. سی دی جای نوار را گرفت، توی اینترنت می شد همه آهنگ های گرامافونی را پیدا کرد، آلبوم های مهرپویا را می شد از این طرف و آن طرف گیر آورد و من آن آهنگ را تا آخر شنیدم ولی یک چیزی تغییر کرده بود، دیگر آن آهنگی که حالا از اول تا آخرش را شنیده بودم هیچ جذابیتی برایم نداشت.

/ 9 نظر / 5 بازدید
حسین

یادمه. چقدر اون اهنگو گوش دادیم. سلمان هم اون آهنگو خیلی دوست داشت. نه تنها دیگه اون آهنگ جذابیت اون موقه هرو نداره بلکه دیگه همبرگرام اون مزه رو نمیده. دلم لک زده واسه یه بانی همبرگر. من هنوز اون کاست رو دارم. ولی دیگه ضبط ندارم که گوشش بدم. حتی ماشینی هم که خریدم ظبطش کاست نمی خوره. ممنون از یاد آوریت.

گلسا

تکنولوژی جذابیت خیلی چیزها رو از من گرفته. مثل عکس های چاپ شده ای که می شد بچسبونیشون توی آلبوم و انقدر تعدادشون کم بود که می شد با همه ی جزئیات به خاطر بسپاریشون. یا نامه هایی که با دست خط روی کاغذ نوشته می شد. یا مثلا فیلمای روی VHS. تکنولوژی زندگی رو آسوتنر ولی یکنواخت تر کرده. از همینه که میگن هرچیزی که سخت تر بدست میاد شیرین تره.

حامد

حتما این بود: شنیدی که چون قوی زیبا بمیرد... با احترام به مهرپویا می دانستی که جوان های آن دوره عباس گاوصدا صدای اش می کردند؟

نيلوفر

امان از اين پيشرفت تكنولوژي .... عجييييييييييييييييب بعضي حس و حال هاي خوب خوب و قديمي را ازمان گرفته . عجيييييييييب

afshan

چقدر خوب بيان كرده اي. من اين را واقعا تجربه كرده ام. به نظر من موضوع نكنولوژي نيست. اَهنگ همان است خواننده همان ولي" تو" ديگر اَني كه بودي نيستي و نگاهت و ذهنت تغيير كرده است.

مترسک

و چه خوب یادم هست اون نوار فروشی رو! دریغ!

مسعود

اه، یادش بخیر. ساختمون ۱۰۰۱، بانی‌ همبرگر، نوار فروشی، فلکه ۲۴ متری، ٔپل سفید، کتابخونه بین المللی... منم معتقدم که بیشتر تو عوض شدی، یعنی‌ ما عوض شدیم و دیگه اون آدمای قبلی‌ نیستیم.تو کودکیهامون با یه اسباب بازی ساده یا یه دوچرخه چقدر شاد میشدیم... اما نمی‌شه انکار کرد که خیلی‌ وقتا آدم در حسرت یک مطلب ناتمام، یه فیلم ناتمام، یه آهنگ ناتمام و ... میتونه برای تمام عمرش دلخوش باشه. حسین جان ماشینت هم مبارک باشه [لبخند]

آذر

درست همین اتفاق برای من هم افتاد، مدتی هم برای پیداکردن آهنگ نیمه تمام تلاش کردم. اما بعد از سالها، کاملش رو گوش کردم و اصلا برام جذابیتی نداشت. مثل تمام فیلمهاو کارتونهایی که فکر می کردم بهتر از این دیگه پیدا نمی شه!

امیر

بنظر میاد حق با اون فیلسوفیه که گفته ما دوبار نمیتونیم پامونو تو یه رودخونه بذاریم.