ای که گفتی بدهم...

انار و آجیل و شیرینی شب یلدا را که خوردیم کم کم همه رفتند که بخوابند. من مانده بودم و دو تا خواهرها که بعد از سه سال که همدیگر را دیده بودیم در آن اتاقی که پنجره هایش رو به "توپقاپی" باز می شد، حرف برای گفتن زیاد داشتیم. شروع کرده بودیم از بچگی هایمان حرف زدن، از سال های جنگ و در به دری و زندگی در دهات از ترس موشک باران شهرها. من که همیشه فکر می کردم زندگی آرام و بدون ماجرایی داشته ایم حالا که از پشت همه این سال ها به عقب نگاه می کردم یکباره دیدم که اتفاقات آن سال ها برای پر کردن یکی دو کتاب کفایت می کند و چقدر پدر و مادر ما در آن سال ها کوشیده بودند که ما بچه ها از همه خطراتی که دور و بر ما بود بی خبر و آسوده بمانیم و تا سال ها نفهمیم در آن روزگار چه بر ما گذشته. بعد، از بازی ها و سرگرمی های آن موقع یاد کردیم که کامپیوتر و اینترنت نداشتیم و تلویزیون دو تا شبکه بیشتر نداشت ولی کتاب بود و شعر بود و حافظ پوسیده پدربزرگ که از رویش شعر حفظ می کردیم و وقت هایی که برق قطع می شد و آن وقت ها زیاد هم اتفاق می افتاد مشاعره می کردیم. این بود که به یاد بچگی مان شروع کردیم به مشاعره. یکی دو ساعتی گذشته بود و هنوز کسی جا نزده بود ولی ذخیره شعر های توی حافظه مان داشت ته می کشید. نوبت من بود که "الف بدهم" و داشتم سعی می کردم بیتی پیدا کنم که با "ای که..." شروع شود. احساس کردم چیزی یادم آمد و شروع کردم به خواندن:

ای که گفتی بدهم کامت و جانت بستانم

ترسم آخر ندهی کامم و جانم بستانی

و لبخندی از سر رضایت زدم که توانسته بودم نوبتم را رد کنم که دیدم دارند چپ چپ نگاهم می کنند و بعد پقی زدند زیر خنده. حالا از آن طرف دنیا ایمیل می زند و  عنوانش را می گذارد "ای که گفتی بدهم...".

پ.ن.١ حتما می دانید که اصل شعر چیز دیگری است و من نادانسته فریب حافظه ضعیفم را خورده بودم. به هر حال از نظر عروض شعر بدی نیست:

گفتی بدهم کامت و جانت بستانم

تر سم ندهی کامم و جانم بستانی

پ.ن.٢ این هم شب و روز آن شهر قشنگ که اگر خواستید ببینید.

/ 12 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضیه

چه خوب که دیدارها را تازه کردید... راستش پست قبلیتو که خوندم یاد یک چیزی افتادم که حالا با دیدن عکسای زیبا از اون جاهایی که خیلی دوسشون دارم میگم: دیروز پریروز به داشتن خونه/آپارتمانی در کوچه های سرازیر به ساحل در استانبول فکر کردم که هم بیخ گوش ایران باشه هم ویزا و اقامت نخواد هم از بی فرهنگی مردم که عصبانی بشم دلم نسوزه و فکر کنم مردم من که نیستن به جهنم!

اناهیتا

خیلی از چیزهائی که نوشتی , سرگرمیهای من هم بود . در واقع به قول تو چاره دیگری نبود . استانبول , شب زنده داری و یاد ایام . خوشحالم که خوش گذشته . یادم افتاد که ارزش مناسک مشاعره آن چنان در جمع بچه ها بالا گرفته بود , که هرکسی یک دفتر شعر بر طبق حروف الفبا داشت و همه هم در به در دنبال "ع" بودند . [گل]

علی حیدری

همین طور اتفاقی همدیگر را پیدا نکرده ایم. آنقدر چیزهای مشترک داریم که نگو. یکیش همین مشاعره. کافی بود که این پست را کپی کنم در وبلاگم. خودم هم باورم می شد که خودم نوشته ام. اما حالا تو بگو ده دقیقه مشاعره کن. از نفس و حافظه می افتم حتما. رضیه هم خوب فکرهایی در آستین دارد.

حامد

این طوری هم بد نشده شعر.

ازهار

فی البداهه زیبایی بود. هر چه از دل اید خوش اید[گل]

گلسا

همه ی ما که سالهای اول زندگیمان را با انقلاب یا جنگ شروع کرده ایم, یک سری خاطرات شبیه به هم داریم. انقلاب, جنگ, نابسامانی های پس از جنگ, از دست رفتن تدریجی اعتقادات, سردرگرمی های سیاسی اخیر و امروز تلاش برای مهاجرت... (بعضی ها کمی بیشتر اینها را حس کرده اند, بعضی ها کمی کمتر) "What's next? Who knows"

مسعود

بد نگفتی انصافن. کاری به حافظه ات ندارم اما خلاقیتت خوب بود امیدوارم بهتون خوش گذشته باشه. ما دیگه از این جور دیدنها هم دستمون کوتاه شده.

سانتا

خندوندیم... اون هم کی؟ هفته ی قبل! نمیدونم چی شد که کامنت نذاشتم... و مطلب منتخب شب کریسمس رو هم خوندم... کوتاه و به جا گلچین میکنی. اونقدر خوب و جمع و جور که اگه گاهی مطلب بلندی ازت ببینم دست و دلم به خوندن نمیره !!

سودی

جالب بود.خیلی جالب