Hoax

اول صبح یه روز عادی:

بعد از مدت ها میای میل دانشگاه قدیمت رو باز می کنی ببینی از همکلاسی های سابقت که ممکنه به غیر از اون آدرس نشونی دیگه ای ازت نداشته باشن پیغامی داری یا نه. می بینی که ادمین محترم سایت طی دو تا میل مفصل با Subject   Very important مفصل توضیح داده McAfee دیروز یه ویروس شناسایی کرده که خطرناکترین ویروس شناخته شده است و CNN و Microsoft هم چنین گفته اند و چنان! پیش خودت می گی بابا بازم ای ول به ادمین خودمون این خارجکی ها که ما رو خبر نکردن تا اقدامات پیشگیرانه انجام بدیم. بعد فکر می کنی که حیفه فقط من از این خبر مهم مستفیض بشم و شایسته است که بقیه رو هم از این فیض مستفید بنماییم. بلافاصله دست به کار می شی و به همه کسایی که فکر می کنی در خطرند سریعا یه میل می زنی و هشدار می دی که هرچی میل با عنوان Invitation براتون رسید باز نکنید که ویروس است! بعدش هم خوشحال به پشتی صندلیت تکیه می زنی و یه لبخند حاکی از رضایت بر لبانت نقشمی بنده که اول صبح یه کار خیر کردی.

چند ساعت بعد:

بازم میل دریافت می کنی اونم از یکی از همون کسایی که میل قبلی رو براشون فرستادی. خوب حتما یارو می خواد ازت تشکر کنه. متن میل تقریبا اینه: Dear Ahmad Thanks a lot for your concern but I found it a hoax

هی دیکشنری ذهنت رو ورق می زنی ببینی یادت میاد این Hoax یعنی چی که خوب البته فایده ای نداره. متوسل می شی به دیکشنری های آنلاین. معنی: آنچه واقعی نیست ولی کسی سعی دارد شما را متقاعد کند که حقیقت دارد!

حالا باید باز هم میل بزنی. اول به دوستی که لطف کرده و شدیدا حالت رو گرفته. خوب یکی نیست بگه آقا جون مگه مجبورت کردن این حس خوب کار ثواب اول صبح ما رو از بین ببری. میل دوم به ادمین محترم برای تشکر و قدردانی از اینکه خبر بسیار مهمی رو بهت داده که این طوری که از شواهد بر میاد تو سال ۲۰۰۶ ملت رو سر کار گذاشته بوده و ایشون تازه نزدیک سال ۲۰۰۸ سرکار رفتن و همه ملت رو هم سر کار گذاشتن. جالبه که وقتی میری سایت میل دانشگاه قبلیت رو باز کنی که با ادمین محترم ارتباط برقرارکنی می بینی که چندین نفر دیگه هم لطف کردن و همون میل رو باز هم برای Every one فرستادن! حالا تازه باید ببینی که اون آژیر قرمز رو برای کی ها فرستادی تا دوباره براشون آژیر سفید بفرستی و از نگرانی درشون بیاری که این دم سال نویی دعوت نامه های جشن کریسمسشون رو پاک نکنن!

نتیجه اخلاقی: از قدیم گفتن شنونده باید عاقل باشه، بنده اضافه می کنم خواننده میل هم باید عاقل باشه.

نتیجه غیر اخلاقی: دفعه بعدی که چنین میلی به دستتون رسید برای خودتون نگرش دارین و به هیچ کس دیگه هم نگین. کامپیوتر یکی دیگه ویروسی بشه بهتره یا اینکه شما سنگ روی یخ بشین؟  

/ 0 نظر / 4 بازدید