دنیای رو به زوال

از پنجره که به آسمان نگاه می کنم از پس این جرثقیل بزرگی که خانه آن طرف خیابان را خراب می کند دو دسته ابر توی آسمان می بینم. یک دسته که در ارتفاع بالاتری قرار دارند محکم به آسمان پشت سرشان چسبیده اند و تکان نمی خورند ولی این دسته پایینی را باد با خودش این طرف و آن طرف می کشاند. کتابم را از کنار تخت برمی دارم و شروع به خواندن می کنم. به اینجا می رسم که می گوید "من و زنم دیگر آن تپل مپلی اولیه مان را از دست داده و وارد سال های نی قلیونی شده ایم*". یاد آن جمله جورج کلونی می افتم که جایی گفته بود "در کافه ای بودیم که به دوستم گفتم می دانی، شده ایم یکی از همان آدم های چهل ساله ای که عادت داشتیم بهشان نگاه کنیم و بگوییم غم انگیز نیست؟"  با خودم فکر می کنم چطور می شود از آن دسته ابرهایی بود که دست باد بهشان نمی رسد.

*سلاخ خانه شماره پنج، کورت ونه گات جونیور، ترجمه ع.ا.بهرامی، انتشارات روشنگران و مطالعات زنان، چاپ پنجم ١٣٨۶ 

/ 21 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسعود

afshan khanom, man un daneshju ro az nazdik mishnasam, besyar nabeghast o ta 2-3 sal pish daneshjuye PhD riazi daneshgahe sharif bud, age kheili alaghemandi mitunam khabari begiram azash. un cheshme salemesh ham alan kheili za'if shode bandeye khoda dasht az keshikesh tu bimarestane shari'ati miyumad kuye olum pezeshki ke niruye entezami gaze ashkavar zad o be cheshmesh khord.

نفیسه بابازاده

آقای فاضلی وقت خوش از راهنمایی‌تان ممنونم. فصل هشتم این کتاب را خواندم. تصاویر مسحور‌کننده و متن فوق‌العاده روانی دارد. تا چند وقت دیگر امکان تهیۀ آن را ندارم، امّا حتماً به محض فراهم شدن شرایط کتاب را می‌خرم. اگر دوباره به کتاب‌هایی از این دست برخورد کردید، ما را هم بی‌خبر نگذارید. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در مورد این پست هم باید بگویم که آن ابرهای بالا دستی هم با بادی شدید‌ترپراکنده خواهند شد. خلاصه اینکه: پیش صاحب‌نظران ملک سلیمان باد است بلکه آن است که ز ملک آزاد است آن که گویند که بر آب نهاده‌ست جهان مشنو ای خواجه که تا در نگری بر باد است با سپاس نفیسه بابازاده nafiseb@yahoo.com

افشان

براي مسعود:يعني چي؟به خاطر چشمش از پزشكي رفت رياضي يا اينكه پزشكي دوست نداشت؟اگر اسمش را بگويي خودم ميتوانم خبر بگيرم.--ضمنا اشكهايم را نميتوانم مهار كنم.--ماجرارا ميدانم.درروزنامه اززبان خودش خواندم.يعني كاملا اتفاقي دچار اين سانحه شده.

علی حیدری

من این نگاه تحلیلی به مسائل روزمره را دوست دارم. این کار، یک ذهن تربیت شده می خواهد.

حامد

من امشب حالم خوب است.نوشته ی تو هم قشنگ است.پس حال من هم بهتر می شود.

agha leila

man in rabti ke bein 2 teke ye kamelan bi rabt midahi ra khili dost daram,,aslan az inja amadan va inja ra khandan,, in hes moalagh mandan ra dost daram...

افشان

مگر ميشود ؟شايد بهترين كار پيروي كردن از خيام باشد.

رضیه

این جا چه شلوغه. پس چرا باز نمی شد دیروز و صبح؟من شیش سال وقت دارمف بعدشم تازه میشه اول چل چلیم! تا اون موقع هم نویسنده معروفی شده ام!

رضیه

داشتم قوس آرشیوتو نگاه می کردم! 84 یکماه کم داره 85 سه ماه 86 شش ماه. ولی 87 رو ردیف می کنی دیگه هان؟ به به چه پسر دست به قلم خوبی. من که میگم تا چهل سالگی خوب زندگی کن![نیشخند]

نیلوفر

آره جلال آل احمد (حج ) چه طور فراموش کردم من ؟ آمدیم این دوروبرها به بهانه ی خواندن پست جدید داریم پرسه میزنیم کو پست جدید اما ؟