Memory Flashbacks 4

همان روز دوم بود. منتظر "کارن" بودم. روی نیمکت کنار خیابان "دُم اشتراسه" نشستم. چند قدم آن طرف تر چشمم افتاد به آبنمای کوچک ستاره ای شکلی با سه مجسمه در اطرافش که آرام آرام آب توی حوض می ریختند. به خیابان سنگفرش نگاه کردم، ماشینی نبود، فقط هر چند دقیقه یک تراموا تلق و تلق کنان رد می شد و برای رهگذرهایی که بی خیال روی سنگفرش این طرف و آن طرف می رفتند زنگ می زد. کبوتری کنار پایم روی زمین را نوک می زد و اصلا نمی ترسید. آن طرف حوض یک گل فروشی بود که گل هایش را تا وسط پیاده رو روی زمین پهن کرده بود و روبرویش آن طرف خیابان یک فروشگاه زنجیره ای که بالای ویترنش یک ردیف کامل گلدان گذاشته بود پر از اطلسی های سفید و بنفش. گاهی ناقوس کلیسا چند ضربه می زد، به جز آن فقط صدای آبی شنیده می شد که توی حوض می ریخت و صدای پاشنه کفش هایی که بی عجله روی سنگفرش فرود می آمدند. به خودم گفتم پسر، اینجا اروپاست!

/ 23 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیلوفر

خب ... به هر صورت اینجا ایران می باشد ... اوهوم

سانتا

شسته رفته، تمیز، مختصر، گویا، قابل همذات پنداری!! و کاملت اروپایی... آفرین

گلسا

نویسنده ی این بلاگ چرا اینقدر تنبله؟

مسعود

دو سه روز قبلش داشتیم با هم می‌رفتیم مترو میدان حر . اون خیابون فرعی نه چندان تمیز! رو یادت هست، کارگر جنوبی، قبل جمهوری؟ همون که با هم از چراغ قرمزش رد شدیم و گفتی‌ از فردا میرم یه جایی‌ که دیگه نمی‌شه از این کارا کرد؟؟ راستی‌، طبق چند کلمه (واقعا چند کلمه) آلمانی‌ که من میدونم، اشتراسه (اشتغاسه) می‌شه خیابون. حالا "خیابان دُم اشتراسه" به نظر کمی‌ حشو داره.

رضیه

با نشکستن مرکب موافقم. با کمی حشو مسعود هم موافقم. (البته الف نداره مسعود جان ولی چون در فارسی سی سی سی یعنی سه صامت پشت هم نداریم تو و احمد الف آوردین اولش. می بینی؟ یک چیزایی ناگزیره!) شاید در متن بهتر بشه براش تصمیم گرفت. چون احمد ساکن اونجاست و متن حاضر هم درباره اونجاست، حس و حال از نظر من به مبحث حشو می چربه. اگه مثلا کتابی را از آلمانی ترجمه کنیم به فارسی برای کل جامعه کتابخوان ایران فکر کنم بهتر باشه فقط بنویسیم خیابان دم. البته نظر منه. دیده ام مثلا ناصر غیاثی حتی اسم خاص خیابانها را ترجمه می کند (البته در داستاهای فازسیش. نه در ترجمه هاش.) مثلا زودشترن شتراسه را می نویسد خیابان ستاره جنوب. و البته در داستانش نام مخصوصی را که به موضوع داستان بیاید به یک دلیلی، انتخاب می کند. من این کارش را دوست دارم درحالی که خیلی حرفه ای ها ایراد می گیرند و از یک نظر راست هم می گویند: اسم خاص که معنی نمی شود. ولی خوب یک جاهایی باید آدم به دلش رجوع کند.

مسعود

این که این ترکیب اینجا یک کلمه تشکیل میده یا نه، یه مقدار بحث داره. بعضی‌ها معتقدن، در آلمانی‌ فقط فاصله نوشتاری بین این دو اسم حذف می‌شه و در واقع هنوز هم همون دو کلمه هستن (حتا با فرض آمدن میانوند). از طرفی‌، مثلا در فارسی هم اسم مرکّب و هم فعل مرکّب (انوأعش) وجود داره (صفت و قید و حرف اضافه مرکّب هم هستن البته). اگه کسی‌ "بازی‌کردن" رو به انگلیسی " do play" ترجمه کنه، به نظر من حشو داره (مگر اینکه بخواد تاکید کنه که اون کاملا بحثش متفاوته). اینجا هم من اگه بودم می‌نوشتم "خیابان / خیابون دم". به هر حال، با رضیه کاملا موافقم که این نوشته حس داره (منو که برد به دل اروپا). دوست ندارم نوشتهٔ زیبایی‌ مثل این رو مثل این صورت‌گراها بیش از این سلاخی کنیم. یه جورایی همه درست میگیم و دلیل خودمون رو هم داریم. احمد هم میدونه که من از بچگی‌! به حشو حساسم. اون قضیه "پس بنابرین" یادت هست؟!

Mah

این نوشته تان تصویر جالبی در ذهنمان آفرید. در حد یک آرزو با واقعیتی که ما هر لحظه در اطرافمان شاهدیم، تفاوت از زمین تا آسمان است. در تهران که فقط در هم می دویم. فقط! پاشنه ی کفشها ( تازه اگر کفشی باشد! یا اگر باشد، پاشنه داشته باشد) ساییده شده چه بد سرگرمیم و سرکوفته

رضیه

[سوال] کوشی پس؟

پروانه

راستیا!