ادامه ماجرا

چند سال قبل که بچه ها مدرسه می رفتند، اورزولا برای فرار از روزمرگی زندگی پنج ترم زبان فارسی خوانده ولی زبان مورد علاقه اش اسپانیایی است. اصلا عاشق هر چیزی است که به اسپانیا مربوط باشد. آن شب یک جور املت اسپانیایی درست کرده بود و سالامی و شراب اسپانیایی هم کنارش گذاشته بود. سر شام مهری شیطنت کرد و گفت که خبر داریم که نمایش آن شب را نیمه کاره ول کرده و از سالن بیرون آمده. کمی جا خورد، معلوم بود که نباید حرفش را می زدیم. خواستم موضوع را عوض کنم ولی دیر شده بود. قبل از شروع به حرف زدن،لبخندی زد. انگار خودش را برای اعتراف بزرگی آماده می کرد. "راستش پرده اول پر بود از رنج، پر از دعواهای خانوادگی، این نویسنده های رئال روسی، همین چخوف و گورکی و بقیه، اصلا همه شان همین طوری می نویسند. در مورد خانواده ای بود که پدرشان بچه ها را کتک می زد، دختر خانواده می خواست خودکشی کند، همه اش جر و بحث و بگو مگو، پرده دوم هم همین طور بود، هیچ چیز عوض نشد. اصلا ولش کن نمی خواهم دوباره یادم بیاید". باز خواستم موضوع را عوض کنم. بی هدف دور برم را نگاه کردم تا چیزی برای شروع یک بحث تازه گیر بیاورم. نگاهم افتاد به قاب عکس های کوچک و بزرگ خانوادگی که همه جای اتاق را پر کرده بودند. چیز مبهمی توی ذهنم این طرف و آن طرف می رفت. عکس ها، عکس ها، یک چیز غیر عادی توی عکس ها بود. یک دفعه همه چیز دستگیرم شد. برگشتم به طرف اورزولا. سرش پایین بود و نگاهش بین لیوانی که در دست چپش و چنگالی که در دست راستش داشت بی حرکت مانده بود. برای هر برگشتی خیلی دیر شده بود و اورزولا خیال داشت ادامه بدهد. "می دانید وقتی همچین داستانی را چندین سال زندگی کرده باشی، برایت سخت است که روی صندلی راحت لم بدهی و دوباره تماشایش کنی. توی سالن زندگی خودم را داشتم مثل دور تند یک فیلم تماشا می کردم. کتک خوردن خودم و بچه ها، حتی یک بار می خواست من را بکشد، تا حدودی هم موفق شد." به اینجا که رسید ساکت شد. مهری در آمد که "فکر می کردم شوهرت مرده. اصلا خودت این طور گفته بودی." نگاهش را از روی میز جمع و جور کرد ولی همین که دوباره شروع به صحبت کرد نگاهش این بار روی شمعی که طرف دیگر میز در حال سوختن بود متوقف شد. "حالا چند سال است که مرده، ولی قبلش از هم جدا شده بودیم. اولش به قرص های مسکن وابسته شده بود، بعد مثلا آنها را کنار گذاشت، این بار رفت سراغ الکل، تا آخر عمرش هم دست بر نداشت. سال های پلیس و دادگاه و برو و بیا. همین بریگیته که اتفاقا آن شب هم در سالن تئاتر بود خیلی کمکم کرد. بعد از سال ها که همه چیز تمام شده یک شب هوس می کنی بروی تئاتر و آن وقت از شانس تو این نمایش مسخره. جالب این جا بود که بازیگر ها هم خیلی خوب و واقعی بازی می کردند." این جمله آخر را که می گوید لبخندش بر می گردد و این طور تمام می کند که "حالا نگفتید شماها از کی شنیدید؟"

توی راه برگشت به این فکر می کردم که چرا آن چند دفعه قبلی که به آن خانه رفته بودم هیچ وقت متوجه نشده بودم که بین آن همه آدم توی عکس های روی دیوار جای یک نفر خالی است.

پ.ن. بخش آخر عکس ها: چشمان نظاره گر

/ 14 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیلوفر

حالا تو فکر کن بعد از یک هفته بیایی و ببینی آدمی به کم نویسی ِ صاحب ِ اينجا ، دو تا پست گذاشته و تو نخوانده اي

نیلوفر

اورزولا آشناست انگار ... همه امان يك جورهايي تحمل نمي كنيم رد ِ واقعيت هاي انكار ناپذير زندگي امان را ... چند وقت پيش ها دوستي دعوتم كرد بعد از مدتي به سينما . جالب اينجا بود كه فيلم هم فيلم ِ خوبي بود ... فقط زيادي براي من حقيقي بود ... زيادي تلخ ... زيادي ... اورزولا را مي شود خوب فهميد لبخندش را هم ....

بهنام

نمیدونم تازگی ها چم شده! تازگی که میگم منظورم حدوداً یک سال اخیره! دیروز داشتم آرشیو وبلاگم رو مرور میکردم جاخوردم که چطور یک ساله که از بزرگترین لذت زندگیم خودم رو تقریباً محروم کردم. میگم تقریباً چون کم و زیاد (پست های یک خطی فارسی و انگلیسی) هنوز جایی دارم مینویسم اما باوجود انتقال آرشیوم به اونجا هنوز حس وبلاگ بهش ندارم واسه همینم آدرسش رو هنوز رو نکردم! به هرحال مشکل فقط نوشتن نیست! حتی تو خوندن وبلاگ هم بدجوری اهمال کار شدم! بعد از مدت ها به گوگل ریدرم تصادفی سرزدم دیدم چقدر نوشته و مطلب نخونده دارم! قصد ندارم همه رو بخونم و جبران مافات کنم اما یکی دوتا رو از جمله این پست آخری تو خوندم و یه حس عجیب ولی قدیمی رو توی خودم راه دادم! نمیدونم چمه! روزگارم بد نیست، اما این عادت دیرین نوشتن و خواندن بدطوری ازم گریخته! کاش میشد افساری پیدا میکردم و میزدم بهش! راستی لینک من رو میتونی برداری چون از اونجا به دلیل مزخرف بودن سرویس دهنده کوچ کردم مدتیه! شاد و سلامت باشی. عکسهات رو هم دیدم راستی.

بهنام

نمیدونم چرا اینجا درد دل کردم!

افرا و پاییز

داستان خوبی بود. از هویج و دسر و ماست کم چربی شروع کردی و رسیدی به جای خالی یک نفر در عکس... خواننده را خوب درگیر کردی.

نیلوفر

ميدانم كه قرار نبوده بيست سال مثل خانم ذاكري صبر كند براي حسين ... فقط انتظارش را نداشتم كه با كسي ديگر رفته باشد ديده اي گاهي وقتي چيزي را كه انتظار شنيدش را نداري ميشنوي چه طور بهت زده مي شوي و حسي متزلزل ميشود توي قلبت نسبت به كسي ؟ دقيقا همان طور است حالا برايم ... واگرنه كه البت ، قرار نبوده نرگس تا هميشه نرگس ِ حسين باشد ، بماند ... هر چند كه دلم مي خواست اين طور مي بود .... مي تواني درك كني اين حسه را نه ؟

زانیار

از میان این همه نوشته فکر من فقط پیش آن املت اسپانیایی است. آی هوش مزه است! آی خوش مزه است!

داروگ

بابا بیا و داستان نویس شو.

سانتا

خواندمش احمد جان و ببخش که با تاخیر! این نویسنده های روسی دیوانه کننده اند و بین آنها داستایفسکی برای من جنون آور است... داستان ساده و ملموس بود و البته گویا واقعی