آیدا در آینه ای شکسته

روایت آن درخت صنوبر خانه شاعر را از زبان آیدا نمی دانم شنیده اید یا نه. آیدا با زبانی صمیمی حکایتی را نقل می کند که آمیخته ای است از یک داستان نمادین و زندگیی که خودش سال ها جزیی از آن بوده است. از صنوبری در خانه ای که آشیانه عشقی بوده که در زبان فارسی ماندگار شده است. همان صنوبری که در "شبی تاریک و بهتانی به ضرب" "رعد وحشتناکی" شکسته بود. آن درخت اگر آن شب زمستانی از پای در نیامده بود امروز می شکست و هزار تکه می شد. 

"بر چهره زندگانی من
که بر آن
هر شیار
از اندوهی جانکاه حکایت می کند
آیدا
لبخند آمرزشی است"

در کارهای کمتر شاعری نام معشوق به این وفور که شاملو نام آیدا را بکار برده دیده می شود. از سوی دیگر بر خلاف مثلا فریدون مشیری که "بهار"ش در شعرهایش حضور دارد و حتی شعری در رثای فرزند مرده به دنیا آمده اش دارد، در شعر شاملو هیچ ردپایی از فرزندانش دیده نمی شود. من در زندگی شاملوها نبوده ام ولی از روی همین قرینه در این دعوا خودم را در کنار آیدا می بینم نه در مقابلش. 

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
افرا و پاییز

نمی دونم چی بگم. من هم مثل تو از روی احساسم کاملا طرف آیدا هستم . ولی خب از طرفی هم نمی توانم حق و حقوق فرزندان را انکار کنم! موقعیت سختی است.

مسعود

harfi nist, mokhlesim

پروانه

نه منصفانه نبود سوختن آن درخت. حتی اگر قرار بود الان تکه تکه بشه. و اینکه مگه کسی هم مقابل آیدا می ایسته؟ و اینکه عشق را ای کاش زبان سخن بود.

پروانه

از این به بعد فوتبال می بینی یه بالشی، لاستیکی، عمامه ای ببند به سرت ضربه مغزی نشی!‌

علی حیدری

این بازی کش دار اعصابم را داغان کرده. هر روز خبری و تکذیبی و ... نمی دانند که طرفداران شاملو به خرده ریز های شاعرشان هم حساسند؟ حتما نمی دانند.

رضیه

گزمه ها قدیسانند! ...اما اگرت مجالی هست/که به آزادی ناله کنی/فریادی در افکن/و جانت را به تمامی/پشتوانه پرتاب آن کن!

نيلوفر

فک کنم یه بار ctrl+ f5 بزني ، بشنوي آهنگه رو گاهي هم ايراد از پرشينه راستي كو مطلب ِ جديد پس ؟

افشان

...فرصت كوتاه بود و سفر جانكاه بود اما يگانه بود و هيچ كم نداشت.

نيلوفر

تعجب میکنم چرا ؟؟؟؟؟؟ من وقتی گذاشتمش یه چند بار برای خودمم آهنگه پخش نمشد فقط با ctrl+ f5 جواب ميداد

زانیار

من هم شدید در کنار آیدا هستم برادر...