صید لاغر

شرح این پریشانی را که می خواهم برایتان بگویم گوش کنید. عاشقی بد دردی است. البته لازم نیست این را من برایتان بگویم، می دانم که می دانید ولی بگذارید یادآوری کرده باشم.

ایتالیا کشور رمانتیکی است، طبیعت زیبا، هوای گرم، بناهای تاریخی، هنر فاخر، مردمان خوش چهره و خوش مشرب و شراب سرخ. در ایتالیا آدم راحت عاشق می شود یا راحت عشقش را ابراز می کند. دیروز گالری اوفیتزی در فلورانس بودم. اول صبح قبل از باز شدن گالری رفتم ولی با وجود این، یک ساعتی در صف معطل شدم. آنجا پر است از تابلو و مجسمه های طراز اول دنیای رنسانس، از داوینچی و بوتیچلی و لیپی و میکل آنژ و بقیه. این قدر هنر برای دیدن هست که دود از کله آدم بلند می شود ولی از بین همه این ها تابلو "تولد ونوس" کار "بوتیچلی" یقه من را بدجوری گرفته بود. تابلو حکایت تولد خدای عشق از دل دریاست که بعد از تولد در صدفی قرار گرفته و "زفیر" خدای باد در حالی که زن دیگری را در آغوش گرفته سعی می کند با دمیدن، ونوس را به ساحلی برساند که در آنجا زنی با ردایی آماده ایستاده تا بدن عریان ونوس را بپوشاند. الهه عشق محجوب تابلو بازدید کننده ها را به طرف خودش می خواند و گرفتارشان می کند. من که متوجه نشدم چه مدت گذشت و من روبروی تابلو مانده و به ونوس خیره شده بودم و نمی تونستم از سالن بوتیچلی بیرون بیایم. همین حالا هم می دانم که دیر یا زود یک کپی این تابلو از دیوار خانه یا محل کارم آویخته خواهد شد. البته در این حلقه کمند من که صید لاغرم. چهره و اندام ونوس بوتیچلی هیچ نقصی ندارد. از آن زیبایی های کلاسیک و افسانه ای دارد که فقط توی نقاشی هاست. ولی به پای راست زن در آغوش خدای دمنده که نگاه می کنم-البته اگر بتوانم چشم از ونوس بردارم- می بینم که کار استاد نقاش نیست. فقط یک حدس می توانم بزنم که چرا نقاشی به چیره دستی بوتیچلی این طور بی ظرافت قلم زده و آن هم این که خود نقاش هم در دام زیبایی آفریده اش افتاده و دل از کف داده و دیگر ندانسته چه می کشد.

آن قلب های سرخ تیر خورده خون چکان دوران نوجوانی مان را که یادتان هست و حتما می دانید که ونوس گماشته های چشم بسته ای دارد که تیر و کمان به دست در آسمان پرواز می کنند و تیرهای خود را بی هوا به سمت من و شما رها می کنند تا کی یکی از این تیرها بر حسب قضا به دل بخت برگشته ای بنشیند و گرفتارش کند. حالا گوش کنید تا حکایت یکی از این قلب های تیر خورده را برایتان بگویم.

٢٢ آگوست ٢٠٠٩، اتاق ١٠١ هتل ارینا، فلورانس

/ 8 نظر / 4 بازدید
علی حیدری

پس این نبودن ها دلیل خاصی داشت. ممنون که دلیلش را گفتی. منتظر آن حکایت هم هستم که این پست را کامل کند. شاید من هم حکایتی نوشتم از این تیرهای رها شده.

حسین

جالب بود. واقعاَ قشنگه هم از نظر زیبایی هم مفهوم نقاشی ولی اگه بیشتر دقت کنی میبینی که بقیه پاهارو هم همینجوری میکشه مخصوصاَ پای چپ ونوس. و همینطور بقیه نقاشیاش. تا اونجایی که تونسته پا هارو کمرنگ و ضعیف کشیده و همینطور انگشتاشونو. تابلوی"مارس و ونوس" رو هم ببین ازش.

رضیه

آقا خوب سیر آفاق و انفس می کنینا! فعلا که ما صید لاغریم. خصوصی.

رضیه

آقا خوب سیر آفاق و انفس می کنینا! فعلا که ما صید لاغریم. خصوصی.

رضیه

مرسی برای دیلی رز. Gut!Spater werd dich informieren

نیلوفر

آدم حسودی اش می شود الان خب ..... منتظر خواندن حکایتش هستیم ....

مريم

سلام مدت نه چندان كوتاهيست كه وبلاگ شما و لينك هاي كنار صفحه را مطالعه مي كنم و حتي دوست دارم لينك هايتان را در تارنماي جديد اضافه كنم و لي براي گذاشتن كامنت در وبلاگ نويسندگان و يا لينك كردن آنها احساس مي كنم بايد نويسنده بود كه متاسفانه نيستم فقط سپاسگزاري مي كنم كه خلوتم را با نوشته هاي زيبايتان زيباتر مي كنيد . همچنان منتظر پست بعدي هستم. [گل]