Das Fräulein

آخر هفته برای شرکت در یک کنفرانس رفته بودم. یک قصر کوچک قدیمی وسط یک دشت باز. خانمی در سال ١٩٧٩ ساختمان در حال تخریب را خریده و دوباره سرپایش کرده بود. حالا هم در یکی از اتاق های قصر ساکن است. پسرش مسؤولیت اداره هتل-قصر قدیمی را به عهده دارد. ردپای مادر همه جای قصر دیده می شود. در اوقات فراغتش روی کاشی و ظروف سرامیکی نقاشی می کند. کاشی ها که دیوارها را پوشانده اند و در ظرف ها هم غذا سرو می شود. قبول کرد که گوشه و کنار قصر را نشانمان دهد. در همان حال تعریف کرد که سال ها برای موسسه گوته در کشورهای مختلف کار می کرده است. باغ را خودش طراحی کرده بود و با دستان خودش گیاهان را کاشته بود. فواره و مجسمه توی حیات پشتی طراحی دخترش بود و عروسش که در مجارستان هتلداری خوانده بود اوضاع را سر و سامان می داد. یک دختر فرانسوی هم آنجا بود و در کارها کمک می کرد. آلمانی را دست و پا شکسته حرف می زد. تعجب کردم که چطور از آنجا سر در آورده. می گفت که تابستان را اینجا می ماند. از صبح تا ظهر در کارها کمک می کند و به مشتری ها می رسد. بعد از ظهرش هم مال خودش است. در برابر کاری که می کند پول زیادی نمی گیرد ولی غذا و جای خوابش در هتل مجانی است. این سفر را برای یاد گرفتن زبان آلمانی آمده بود. هر چه هم بلد بود همان جا در محیط یاد گرفته بود. یکی از دختران گروه ما فرانسوی بلد بود و جاهایی که گیر می کرد به کمکش می آمد. فرانسوی را بعد از دبیرستان در فرانسه یاد گرفته بود. یک سال در اصطبلی در حومه پاریس کار کرده بود.  

/ 7 نظر / 4 بازدید
عزیز

سلام حالتون خوبه میدونین من عادت ندارم زیاد حرف بزنم اگه تبادل لینک می کنی بسم الله اگه آره منو با نام آلبالو لینک کن ممنون[گل][گل][گل]

بهنام

میدونی من شیفته ی همین کار کردن اینا تو دوران نوجوانی و جوانی هستم. اون اوایل اصلاَ برام قابل قبول نبود که هم آفیسی من تو دانشگاه مدتی تو یه آشپزخونه کار میکرده اما بعده ها دیدم اینجا همه کار میکنن! حالا فکرشو بکن تو ایران به یه نوجوان 16 یا 17 ساله بگی برو در مکانیکی کار کن! انگاری فحشش دادی! مخصوصاَ اینکه تو ایران ما فکر میکنیم که یا باید درس خوند یا کار کرد درصورتیکه اینجا اینا هم بهتر و بیشتر از ما درس میخونن و هم بهتر و بیشتر کار میکنن! خدایی نمیدونم جرا ماهارو شبهه برداشته که خبریه و کسی هستیم واسه خودمون! انگار که کارکردن عار باشه! من که خیلی افسوس میخورم چرا اونطوری که باید کار نکردم و پس انداز نکردم! چه فرصت و وقتی رو حروم کردیم!

پروانه

یه بار فرصتی پیش آمد تا به شرط آشپزی رژیمی برای سیمین دانشور ساکن خونه اش بشم. بعضی ها نگذاشتن. فکرش رو بکن چه فرصتی ار دستم رفت. خونه جلال و دانشور. تازه من هم مجردی زندگی می کردم و اجاره خونه و بی پولی و مصیبت. به قول اینا : شت.

رضیه

با بهنام موافقم. تازه بچه ها تو خونه هم دست به سیاه و سفید نمی زنن و هیچ کار معمولیی یاد نمی گیرن. پروانه هم مطمئن باشه چیز زیادی از دست نداده. سر یکماه با سردرد از پرحرفی های بانو میگذاشت و میرفت و اونقت از ادبیات متنفر میشد! تازه فراولاین هم منسوخ شده، به همه میگن فراو ! تازه دی وی دی پلیر من هم سوخته. فکر کنم همین وبلاگی ها بطور مجازی چشمم کرده اند! راستی اخبار حکم اعدام برای وبلاگنویسان دروغگوی ملحد و فاحش و تشویشگر اذهانو شنیدی؟

آلما

آره با بهنام موافقم... میدونستی من عاشق هتلداری و آشپزیم... اونجا کسی رو نمیخوان؟ میتونم بهشون زبان شیرین فارسی و آذری یاد بدما... منتظر خبرتم [نیشخند]

علی حیدری

فکر می کنم که آنها تجربه های عادی دارند که برای ما خیلی جالب است. من خودم قبل از ورود به دانشگاه، شروع به کار کردم. نمی دانم که خوب است یا نه ولی این سطح بیشتر تماس با افراد جامعه باعث تغییر بعضی نظراتم شد.

رضیه

من که اون پشت رو هم دارم!