Like a candle in the wind

سه شنبه ها معمولا همه بچه ها آزمایشگاه هستند. امروز توماس و میشائیلا نبودند. امتحانی داشتند شبیه کنکور خودمان. هر هفته یکی از اعضای گروه سخنرانی دارد. امروز نوبت استادم بود. موضوع صحبت در مورد تحقیقی بود که بر روی آسیب های ماده ژنتیک کودکانی انجام شده بود که یک نوع بیماری روانی دارند. این بیماری باعث آسیب به ماده ژنتیک نمی شود ولی هدف از انجام تحقیق این بود که ببینیم آیا ممکن است دارویی که برای جلوگیری از عوارض بیماری داده می شود باعث این نوع آسیب شود؟  قسمتی از نتایج که برای من جالب بود این بود که متوجه شدم میزان معمول آسیب ماده ژنتیک در کودکانی که که بیماری را دارند ولی هنوز تحت معالجه با دارو قرار نگرفته اند بیش از کودکانی است که داوطلبانه در مطالعه شرکت کرده اند. دلیلش را از استادم پرسیدم. نظرش این بود که کودکانی که داوطلبانه در مطالعات شرکت می کنند عموما از خانواده هایی هستند که نسبت به وضعیت عمومی زندگی از قبیل تغذیه، بهداشت و ... آگاهی بیشتری دارند، کلا رفاه بیشتری دارند  و بویژه تغذیه مناسب تری دارند در حالی که کودکان بیمار ممکن است از هر طبقه ای از جامعه باشند. نگاهی به هم آزمایشگاهی هندیم کردم که دختر دو ساله ای دارد. توی خودش بود. فکر می کنم داشت تصمیمات جدی در مورد تغذیه خانواده اش می گرفت.

جلسه که تمام شد به آزمایشگاه برگشتم. ماریا در گوشه ای از آزمایشگاه دو شمع روشن کرده بود برای توماس و میشائیلا. شمع هایی که می سوختندو شعله شان آرزوی ماریا بود برای موفقیت بچه ها.  با خودم فکر کردم که چند شمع برای کودکان سرزمینم باید روشن کنم؟ 

/ 20 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهنام

منم داداشیم کنکور داره... براش دعا کن. 4 هفته دیگه همش مونده. فکر کنم امسال هم یک و نیم میلیون شرکت کننده رو شیرین داشته باشه.

میثم

خیلی خوشحالم کردی. و اونچه صمیمانه برام نوشتی چه گرم به دلم نشست. خوشحالم که عکسهام رو دیدی، و خوشحالتر که عکسهای نیاسر برات جالب بودند. برات آرزوهای خوب دارم. هنوز نوشته هات رو نخوندم، می خونم تا بیشتر باهات آشنا بشم و بهت بازخورد می دم. شاد شاد شاد...

نیلوفر

اینکه قلم نمیتونه اطلاعاتو از کاغذ به مغز منتقل کنه درست اما نقش ِ يه كابل ِ يه طرفه رو كه ميتونه بازي كنه ! همينش واسه آدم غنيمته انتقال ِ اطلاعات از كاغذ به مغز هم كار ِ كابل ِ چشميه ( ادغامشون كن توي هم حالا . ميشه رفت و برگشت با چشم و قلم )[چشمک]

نیلوفر

اندر باب ِ انتقاد ِ خوبت هم بايد بگم كه خودم هم عموما نوعي از نوشتنو دوست دارم كه به قول ِ u مهندسي باشه . اما وبلاگ يه حريم ِ شخصيه . و آدمها همه دوست دارن توي حريم ِ شخصيشون پاشونو دراز كنن بي اينكه آداب و ترتيب ِ خاصي رو رعايت كنن . اينه كه گاهي شكسته نويسي جاي مهندسي نويسي رو ميگيره براي رفع خستگي ِ روزانه ، .... و خب نگارنده ، دوست داره گه گاه خودموني بنويسه حرفها و دغدغه هاش رو .

پروانه

اجازه من نفهمیدم! داوطلب برای معالجه با روش با داروی جدید؟ چرا باید این خانواده ها تغذیه و بهداشت عمومی بهنری داشته باشند؟ استاد از کجا می دانست؟

پروانه

اجازه؟ یعنی دو دسته گروه شاهد داشتید؟ اینجوری؟: گروه شاهد 1: کودکان سالم داوطلب . بدون هیچ معالجه ای . گروه شاهد 2: کودکان بیمار ولی باز بدون معالجه . گروه آزمایشی: کودکان بیمار با معالجه .

نيلوفر

من اين شكلي [عصبانی] شدم ؟؟؟[خنده] واسه چي ؟

مسعود

agha dast marizad. in postet ham tu rankinge 1 ja migire ensafan. kheili tup neveshti

رضیه

یه کم پیچ داشت. خب طبیعیه که بیماری بدنشونو ضعیف کرده و فقط مشکل تغذیه نبوده. پارادوکسش کجا بود؟ کلا شمع و عود و دود و اینارو هستم.[نیشخند]